Francja i Włochy spierają się o migrantów

Opublikowano: 22.11.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 853

Spór o przyjęcie imigrantów znajdujących się na pokładzie „Ocean Viking” poróżnił Francję i Włochy. Ostatecznie Paryż zgodził się „zrobić wyjątek” – jedynie część osób przebywających na statku znajdzie schronienie w Europie.

Tydzień po przybyciu statku ratunkowego „Ocean Viking” do francuskiego portu w Tulonie okazuje się, że nie wszyscy migranci mogą oficjalnie wpłynąć do Francji. Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że władze azylowe wydały negatywne decyzje 123 osobom. 66 osobom przyznano prawo wjazdu. Zostaną one teraz rozdzielone pomiędzy jedenaście krajów europejskich, które zgodziły się je przyjąć.

Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin już kilka dni temu zapowiedział, że co najmniej 44 migrantów zostanie deportowanych. Nie podał żadnych szczegółów dotyczących krajów ich pochodzenia. Wcześniej, zgodnie z zapowiedziami, osobom chorym została udzielona pomoc medyczna.

Włochy odmówiły otwarcia swoich portów. Francja zezwoliła statkowi „Ocean Vikingowi” na zadokowanie w Tulonie. Sytuacja ta wywołała napięcie we włosko-francuskich relacjach. Kancelaria prezydencka w Paryżu oskarżyła Włochy o to, że nie otworzyły portu dla statku. Negatywną decyzję Rzymu określono mianem „złego gestu” i podkreślono, że zgodnie z prawem międzynarodowym Włochy powinny imigrantów przyjąć.

Migranci przebywają obecnie w wiosce wakacyjnej na półwyspie Giens w południowej Francji, której nie wolno im opuścić. Tamtejszy urząd azylowy sprawdza, czy wnioski o nadanie statusu uchodźcy mają szansę na pozytywne rozpatrzenie. Rząd francuski ogłosił wioskę wakacyjną międzynarodową strefą oczekiwania, co oznacza, że nie jest ona oficjalnie częścią terytorium Francji. Organizacje pomocowe krytykują Paryż za to, że nie zorganizował wystarczającej liczby tłumaczy, prawników i psychologów.

44 nieletnich migrantów zostało zakwaterowanych w ośrodku recepcyjnym, z którego bez przeszkód mogło wyjść. Po jakimś czasie okazało się, że 26 z nich zdecydowało się opuścić półwysep. Francuskie władze przyznały, że młodzi uchodźcy, głównie z Erytrei, podróżują na własną rękę do rodziny lub przyjaciół w Niemczech, Norwegii lub Szwecji. Francuscy politycy wykorzystują incydent do krytyki polityki migracyjnej rządu. „Nasz rząd został ośmieszony – powiedziała Marine Le Pen, liderka francuskiej prawicy. – Francuzi po raz kolejny widzą, że wszystko wymyka się spod kontroli”.

„Ocean Viking”, należący do prywatnej organizacji SOS Méditerranée, opuścił wody Sycylii i udał się do Francji po tym, jak Włochy nie zgodziły się zezwolić statkowi na przybycie do brzegu. W związku ze sporem Komisja Europejska zwróciła uwagę, że rządy są prawnie zobowiązane do udzielania pomocy rozbitkom.

Załoga „Ocean Viking od końca października na próżno czekała na przydzielenie portu we Włoszech lub na Malcie. Hiszpania i Grecja również nie wydały pozwolenia na cumowanie statku, który pływał po włoskich wodach terytorialnych.

Źródło: Euroislam.pl

5

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Irfy 22.11.2022 15:01

    Zaraz zaraz. To do strefy Schengen można sobie ot tak wjechać, bo się jedzie “do przyjaciół ze Szwecji”? Bez wizy, bez paszportu, bez środków do życia, znajomości języka, tylko w tym, co ma się na sobie? A gdzie dokumenty, wizy, papierologia, paszporty takie i śmakie, tona zaświadzeń, “paszport covidowy” i inne urzędnicze fanaberie? Nie trzeba? I co to znaczy “do państw, które zgodziły się ich przyjąć”?

    A jeśli któremuś z nich znudzi się pobyt w tych państwach i przyjedzie tutaj? Wymachując nożem z pokojowym okrzykiem Allah akbar? Co jak mnie potnie, zanim zdążę go wykończyć? Kto mi zapłaci odszkodowanie? Te “państwa, które się zgodziły”? To może od razu otworzymy granice i będziemy wpuszczali wszystkich, jak leci? Hę? Po co mam płacić za kilkaset kilometrów bariery z Białorusią, skoro intruzi i tak wjadą, tylko że z Zachodu?

    Gdzie nasi pożal się boże “europosłowie”? Mają na ten temat jakieś zdanie? Czy obchodzą ich tylko krowy, gwałcone przez byki?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.