Flaga Polski będzie miała nowe barwy?

Opublikowano: 01.05.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 381

Zgodnie z tym, co głosi Konstytucja RP, „barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony”. Ministerstwo Kultury uważa jednak, że odcień czerwieni na fladze powinien być zdefiniowany w bardziej konkretny sposób.

Jak donosi dziennik „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Kultury pracuje właśnie nad nowelizacją Ustawy z 1980 r. dotyczącej barw narodowych, godła i hymnu. W resorcie Piotra Glińskiego panuje bowiem przekonanie, że odcień czerwieni na polskiej fladze oraz na tarczy herbowej powinien zostać doprecyzowany. Odcieniem czerwieni, który ma największą szansę na to, by oficjalnie zagościć na fladze, jest odcień karmazynowy. Miałby on zastąpić odcień zbliżony do cynobru.

Choć zmiana barw na fladze narodowej na pierwszy rzut oka wydaje się być widzimisię ministra kultury, to tak naprawdę byłaby ona jedynie usankcjonowaniem stanu faktycznego i istniejącej od dawna tendencji wśród grafików do barwienia dolnej części polskiej flagi właśnie na odcień karmazynowy. Problem z barwami na fladze w rzeczywistości wynika z tego, że zamieszczony w ustawie z 1980 r. system CIELUV (zawierający tabelkę ze współrzędnymi barw) nie przystaje już do stosowanych obecnie przestrzeni barwnych. Jak twierdzą eksperci, flagę z czerwienią karmazynową można dziś zobaczyć nawet w wielu urzędach państwowych, co tylko potwierdza, że odcień karmazynowy na dobre zagościł już na polskiej fladze.

Odcień karmazynowy ma też, jak się okazuje, pewne uzasadnienie historyczne. Jak zaznaczył na łamach „Rzeczpospolitej” członek elitarnego Towarzystwa Heraldycznego Szkocji Krzysztof J. Guzek, karmazyn jest historycznie pierwszą polską barwą narodową, ponieważ był on „uzyskiwany z owadów występujących na Ukrainie”.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cosmo 01.05.2019 11:40

    Oho, jeszcze dwie zmiany odcienia i czerwony będzie niebieskim a pośrodku gwiazda Dawida zamiast orła.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.