Firmy planują zwolnienia i obniżki pensji z powodu wojny

Opublikowano: 24.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2118

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor przeprowadził badania nastrojów wśród polskich przedsiębiorców. Nie wyglądają one zbyt dobrze, bo co piąta firma ograniczyła działalność i obawia się bankructwa, natomiast ponad połowa martwi się o swoją kondycję finansową. Najbardziej skutki wojny na Ukrainie odczuwają branże związane z rynkami rosyjskim, białoruskim i ukraińskim.

Trzy tygodnie od rozpoczęcia konfliktu blisko 56 proc. firm nie widzi możliwości, aby uniknąć negatywnych skutków ukraińsko-rosyjskiego konfliktu. Największymi pesymistami są przedsiębiorcy z województw podkarpackiego i świętokrzyskiego, ponieważ tam swoją przyszłość w czarnych barwach widzi blisko 80 proc. uczestników badania.

Już w tej chwili blisko co piąte przedsiębiorstwo w Polsce ma zresztą ograniczać swoją działalność. Wszystko z powodu braku pracowników, ograniczenia zamówień, zerwania łańcuchów dostaw, utraty klientów czy wzrostów kosztów. Powyższe kłopoty powodują, że 20 proc. ankietowanych obawia się konieczności zawieszenia albo nawet likwidacji działalności.

Prawie co trzecia polska firma przygotowuje się na problemy z płynnością finansową, dlatego 35 proc. zamierza ograniczać inwestycje, 27 proc. sięgnie po swoje rezerwy a 25 proc. jest gotowa szukać nowych rynków zbytu. Dodatkowo jedna piąta przedsiębiorstw planuje zwolnienia pracowników, a 10 proc. chce negocjować redukcję wynagrodzeń.

Najbardziej poszkodowane obecną sytuacją na Ukrainie są firmy z branż, które działają na rynkach wschodnich. Właśnie dlatego najbardziej upadłości czy braku płynności finansowej obawiają się sektory transportowy, logistyczny, budowlany czy przemysłowy.

Na podstawie: Nowiny24.pl, MSN.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.