Firmy inwestycyjne bogatsze od rządów?

Opublikowano: 29.09.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1626

Niedawno światowe media obiegła wiadomość, że Toshiba, jedna z najbardziej rozpoznawanych japońskich marek nie będzie już notowana na giełdzie. Większość akcji jednej z najstarszych japońskich firm zostały wykupione przez grupę inwestorów występujących jako Japan Industrial Partners (JIP) tworzącą fundusz inwestycyjny mający wspierać restrukturyzację japońskich firm. Mówi się wiele o wielkich funduszach inwestycyjnych, które powoli przejmują ukraińskie rolnictwo. Największe z nich dysponują większymi funduszami, niż wynosi roczny nominalny PKB większości państw. Czy zatem firmy inwestycyjne zdominują gospodarkę?

Jak podaje brytyjska telewizja BBC, Japan Industrial Partners (JIP) zakupił 78,65 procent akcji Toshiby. Posiadając 2/3 akcji JIP może przekształcić spółkę giełdową w prywatną firmę. Akcje Toshiby przestaną być notowane na giełdzie do końca roku po 74 latach, jakie upłynęły od ich debiutu w maju 1949 roku.

Zagraniczne fundusze inwestycyjne kontrolują dziś znaczną część ukraińskiego rolnictwa. Paradoksalnie wojna na Ukrainie stwarza dla nich nowe możliwości. Zwiększyło się tempo przejmowania ziemi w tym kraju. Jednocześnie szalejąca na świecie inflacja sprawia, że oszczędzanie w gotówce przestało być opłacalne, co czyni lokowanie jej w funduszach bardziej atrakcyjnym. Nie wszyscy mają wiedzę lub czas na samodzielne inwestowanie, a fundusze oferują swoją wiedzę i doświadczenie.

Czym są fundusze inwestycyjne? Jak pisze portal analizy.pl: Fundusz inwestycyjny to forma zbiorowego inwestowania – to oznacza, że majątek funduszu powstaje przez połączenie środków finansowych wszystkich inwestorów (czyli uczestników). Dokonane przez inwestorów wpłaty są przeliczane na tytuły uczestnictwa (jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne). Wyrażają one proporcjonalny udział inwestorów w majątku funduszu.

Powierzone pieniądze mogą być inwestowane w akcje, obligacje lub instrumenty finansowe, ale także w różne inne przedsięwzięcia. W Polsce zabezpieczeniem dla klientów jest oddzielenie pieniędzy funduszu od majątku zarządzającego nim towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Nawet w przypadku bankructwa towarzystwa pieniądze klientów są zabezpieczone. W funduszu zazwyczaj zarabia się wolniej, niż przy samodzielnym inwestowaniu, natomiast zaletą jest różnorodność instrumentów, w których lokuje się kapitał, co znacznie ogranicza ryzyko utraty zysku.

BlackRock, największa firma inwestycyjna obraca obecnie kwotą 9,4 biliona USD. Dla porównania przychody rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wyniosły w 2022 roku 4,9 biliona USD. Fundusz jest obecne największym posiadaczem pieniędzy na świecie.

Można tu dodać, że roczny nominalny Produkt Krajowy Brutto Stanów Zjednoczonych, największej gospodarki świata wynosi 26 bilionów USD. Fundusz dysponuje większą ilością pieniędzy, niż wynosi PKB niektórych wielkich gospodarek świata. Dla porównania roczny nominalny PKB Niemiec wynosi 4,26 biliona USD, a Japonii 5 bilionów. Wielkość środków, którymi dysponuje BlackRock wydaje się niewyobrażalna, gdy porównamy ją z rocznym nominalnym PKB Polski, które wynosi 0,68 biliona USD.

Druga na liście największych firm inwestycyjnych Vanguard Group dysponuje kwotą ponad 8 bilionów USD, zaś trzeci na liście Fidelity Investments 4,28 bilionów USD. Większość największych funduszy powstała w Stanach Zjednoczonych. Największy fundusz spoza USA został stworzony w Szwajcarii i znajduje się na czwartej pozycji. Dysponuje on zasobami pieniężnymi w wysokości ponad 4 biliona USD.

Posiadanie tak ogromnych środków umożliwia coraz szerszą działalność. BlackRock wspierał ogromnymi dotacjami Partię Demokratyczną w USA. Jednocześnie na podstawie umowy podpisanej w 2022 roku będzie on instytucją doradczą Ukraińskiego Funduszu Odbudowy, czyli faktycznie będzie w dużej mierze odpowiadał za odbudowę Ukrainy po wojnie. W odbudowę zaangażowany zostanie również JPMorgan Chase. Jednym z celów, jaki stawiają sobie obie instytucje, jest przyciągnięcie zagranicznego kapitału na Ukrainę. Faktycznie jednak będą one miały znaczący wpływ na dysponowanie tymi pieniędzmi.

Autorstwo: Wojciech Ostrowski
Źródło: MagazynFakty.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Wolfman 29.09.2023 10:16

    Widziałem filmik jak skuouja domy w usa i wszystko co sie da

  2. Kazma 29.09.2023 14:26

    Mnie zastanawia jedno, te największe firmy niby posiadające najwięcej forsy, przecież one mają pod sobą także banki i banki centralne, więc mogą sobie drukować chyba ile chcą szmalu, a podawane są kwoty jakimi dysponują, może tylko dla samego podawania bo jakąś kwotę trzeba podać a w istocie posiadają nieskończoną ilość szmalu.

  3. replikant3d 29.09.2023 19:11

    Kazma, fundusze są samodzielne w kwestii finansowej, ale nawet one podlegają globalistom, gdyż zostały przez nich stworzone by przejmować majątki innych krajów. Ale ,,oficjalnie,, to niezależne firmy inwestycyjne. Nic bardziej mylnego… Dlatego są ,,bogatsze,, od całych krajów. Sa tylko narzędziem do przejęcia światowych zasobów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.