Firma Palantir dostarcza informacje do rządzenia światem

Opublikowano: 30.04.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1194

Szef firmy analitycznej Palantir Technologies Inc (PLTR.N) zarobił w zeszłym roku miliard dolarów po wejściu firmy, której jest współzałożycielem, na giełdę, jak wykazały opublikowane w czwartek dokumenty. Dyrektor generalny Alexander Karp otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1,10 miliarda dolarów.

Karp, którego ojciec jest Żydem, a matka Afroamerykanką określa siebie jako socjalistę i postępowca. W 2017 roku został nagrany podczas spotkania firmy Palantir, gdy twierdził, że odrzucił zaproszenie od prezydenta Trumpa, mówiąc: „Niczego w nim nie szanuję”. Uważa, że firmy technologiczne, takie jak Palantir, mają obowiązek wspierać amerykańskie wojsko.

Znany ze współpracy z Centralną Agencją Wywiadowczą i innymi organami rządowymi, Palantir wszedł na giełdę we wrześniu i zyskał ponad dwuipółkrotną cenę debiutu. Współzałożyciel i prezes Steven Cohen otrzymał 192 miliony dolarów, w porównaniu z 16,1 miliona dolarów w 2019 roku.

Firma analizuje duże ilości danych dla agencji obronnych i wywiadowczych rządu USA, globalnych banków i firm energetycznych, a jej działalność spotkała się z ostrą krytyką inwestorów i mediów. Współpracuje również z dużymi firmami z sektora prywatnego, w tym Rio Tinto i IBM w zakresie analizy danych. Założona została z wkładem 2 mln dol. od CIA.

Palantir Technologies została założona przez Petera Thiela (Google) Nathana Gettings, Joe Lonsdale’a, Stephena Cohena i Alexa Karpa w 2003 roku. Nazwa firmy wywodzi się od “Władcy Pierścieni”, gdzie magiczne kamienie palantíri pozwalały zobaczyć wszystko i wszędzie.

Znana jest w szczególności z trzech projektów: Palantir Gotham, Palantir Metropolis i Palantir Foundry. Palantir Gotham jest używany przez analityków ds. zwalczania terroryzmu w biurach United States Intelligence Community (USIC) i Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Gotham był również używany przez analityków cybernetycznych w Information Warfare Monitor , kanadyjskiej publiczno-prywatnej inicjatywie, która działała od 2003 do 2012 roku pod egidą Rafała Rohozinskiego.

Z Palantir Metropolis korzystają fundusze hedgingowe, banki i firmy świadczące usługi finansowe zaś Palantir Foundry jest używana przez klientów korporacyjnych, takich jak Morgan Stanley , Merck KGaA, Airbus i Fiat Chrysler Automobiles NV.

Pierwotnymi klientami Palantira były agencje federalne United States Intelligence Community. Od tego czasu rozszerzyła swoją bazę klientów, aby obsługiwać władze państwowe i lokalne, a także firmy prywatne z branży finansowej i opieki zdrowotnej.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 3,86 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o