Fińska gazeta uzasadnia obozy koncentracyjne w Karelii

Opublikowano: 26.04.2020 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 558

Na łamach gazety „Ilta-Sanomat” pojawił się materiał, w którym uzasadniono powstanie w okupowanej przez Finów Karelii obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej.

Wcześniej Komitet Śledczy Rosji wszczął postępowanie karne w sprawie ludobójstwa w związku z masowymi mordami ludności Karelii przez fińskich okupantów podczas II wojny światowej. Miało to miejsce po opublikowaniu w ramach projektu „Bez przedawnienia” odtajnionych dokumentów archiwalnych dotyczących fińskich obozów koncentracyjnych, w których mowa jest o znęcaniu się nad więźniami i głodzeniu ich.

„Chcą zrobić z Finów faszystów walczących po stronie Niemiec, potrzebne są dowody, czyli od nowa zmieniają historię” – powiedział w wywiadzie dla fińskiej gazety historyk Antti Laine.

Autor artykułu Pasi Jaakkonen twierdzi, że działania fińskich okupantów rzekomo „bardzo różniły się” od niemieckich. „Chodzi o to, że z 83 tys. mieszkańców Karelii Wschodniej ponad połowa, czyli 41 tys., miała fińskie korzenie” – pisze Jaakkonen, dodając, że byli oni lepiej traktowani niż Rosjanie mieszkający na tym samym terytorium. Jaakkonen podkreśla, że „celem tworzenia obozów dla osób internowanych nie była zagłada ludności”. „Obozy powstawały ze strachu, że ludność rosyjska może rozpocząć działania partyzanckie i sabotaż” – wyjaśnia.

Dekret o zamykaniu ludności niefińskiej w obozach internowania został wydany w lipcu 1941 roku, przed rozpoczęciem okupacji Karelii. „Chociaż Finowie podzielili populację wschodniej Karelii na podstawie narodowej, nie można tego porównywać z masowymi mordami ludności cywilnej przez nazistów” – twierdzi Laine.

W okupowanej Karelo-Fińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w latach 1941-1944 Finowie zbudowali 14 obozów koncentracyjnych. Do kwietnia 1942 roku zamknięto w nich około 24 tys. osób, czyli około 30% ludności. Byli to głównie Słowianie, w ponad 90% Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy. Według szacunków historyków przez obozy przeszło około 50 tys. osób.

Zdjęcie: Archivo Central de la República de Karelia
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.