Fińscy naukowcy produkują białko z powietrza i elektryczności

Opublikowano: 29.11.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2258

Naukowcy z Solar Foods twierdzą, że stworzyli rewolucyjny sposób wytwarzania naturalnego białka uzyskanego za pomocą wyłącznie energii elektrycznej i powietrza.

Jak podają na swojej stronie internetowej – jest to całkowicie nowy rodzaj żywności, która jest naturalna, może smakować jak wszystko i, w przeciwieństwie do innych produktów spożywczych, nie jest zależna od dostępności do ziemi czy wykorzystania zwierząt, rolnictwa czy akwakultury. Zapewniają, że jeśli ta energia elektryczna będzie pochodziła z energii słonecznej lub wiatrowej, to żywność ta może być uprawiana przy praktycznie zerowej emisji gazów cieplarnianych.

Według dyrektora generalnego firmy, Pasi Vainikka, jest to najbardziej przyjazne dla środowiska białko stworzone do tej pory, ponieważ jego produkcja wymaga niskiego zużycia wody i zerowej emisji dwutlenku węgla. W ten sposób chcą pomóc światu rozwiązać wiele problemów związanych z produkcją żywności. Solar Foods, stworzony przez fińskie Centrum Badań Technicznych VTT i Politechnikę Lappeenranta (LUT), wciąż jeszcze jest na wczesnym etapie produkcji, a obecnie wytwarza jeden kilogram dziennie tego proszku nazwanego „Soleina”.

Inne alternatywy, które już są na rynku lub zostaną wkrótce wprowadzone na rynek, takie jak wegetariański burger Impossible lub mięso laboratoryjne Memphis Meats, mają na celu zmniejszenie globalnego wpływu zwierząt gospodarskich, które są źródłem około 18 procent emisji gazów cieplarnianych. Jednak produkty wytwarzane przez te firmy nadal są zależne od rolnictwa, niezależnie od tego, czy są to rośliny, czy żywe komórki przeżuwaczy.

„Nie wystarczy zmienić system energetyczny, musimy też zmienić nawyki i to, co jemy” – powiedziała Pasi Vainikka, dyrektor generalny Solar Foods. „Jeżeli chcemy zmniejszyć nasz wpływ na środowisko, musimy całkowicie zaprzestać korzystania z ziemi i na razie, dzięki posiadanej technologii, to wszystko, co możemy zrobić. Nie używamy surowców rolnych do tworzenia naszych produktów, dzięki czemu możemy tworzyć żywność w kosmosie, na pustyni czy w Arktyce” – dodała.

Z pewnością „Soleina” jest to rewolucyjny proces produkcji żywności. Jednak nie rozumiem, dlaczego mamy rezygnować z naturalnej żywności, skoro jesteśmy częścią tego ekosystemu. Człowiek nie zagraża planecie Ziemia, zagrażają jej wizjonerzy pokroju Klausa Schwaba, Billa Gatesa czy inni podobni im samozwańczy zbawiciele ludzkości. Równie dobrze w niedługiej przyszłości ktoś może stwierdzić, że sam fakt, iż oddychamy, zagraża planecie i zmusi zrezygnować z tej naturalnej czynności, tak samo jak w tej chwili odbierają nam naturalne pożywienie.

Na podstawie: Solarfoods.fi
Źródło: WiciPolskie.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. agama 29.11.2021 16:23

  przeludnienie to największy problem, drugi największy to patologiczna dyktatura

 2. net 29.11.2021 16:38

  “Smacznego”.

 3. Grzechu 29.11.2021 18:03

  A gdzie występuje to przeludnienie prócz wielkich miast. agama gadasz jak bill Gates

 4. Murphy 30.11.2021 17:49

  Jak by przeliczyć ilość ludzi na km^2 to by wyszło, że przeludnienia nie ma.

 5. Tallis Keeton 01.12.2021 16:45

  a niektórzy do dziś wierzą, że współczesna nauka nie potrafiłaby sobie zmontować wiruska 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.