Finowie chcą dać amerykańskiej armii duże uprawnienia

Opublikowano: 10.01.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1509

Finlandia zawarła umowę z USA o współpracy obronnej, przyznającą armii amerykańskiej prawo wstępu do krajowych baz oraz składowania sprzętu wojskowego i broni na swoim terytorium.

Umowa jest określana w głównych fińskich mediach jako „plan B” na wypadek zbrojnego ataku Rosji, szczególnie gdyby w NATO doszło do rozłamu.

Przeciwnicy porozumienia argumentują, że umowa ogranicza suwerenność kraju i służy interesom USA.

Mocna własna obrona narodowa Finów, członkostwo w NATO, umowa DCA oraz udział w Wielonarodowych Połączonych Siłach Ekspedycyjnych państw nordyckich i bałtyckich JEF pod przywództwem Wielkiej Brytanii to obecne filary bezpieczeństwa narodowego Finlandii.

Umowa DCA została podpisana 18 grudnia w Waszyngtonie przez p. Hakkanena i szefa dyplomacji USA p. Antoniego Blinkena. Fiński parlament ma ostatecznie zatwierdzić dokument wczesną wiosną 2024 roku.

Źródło: NCzas.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Denisrozrabiaka 10.01.2024 19:27

    Ten pirogożyn to naklejał nalepki w Helsinkach tak jak w Warszawie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.