Finlandia zezwoliła na małżeństwa jednopłciowe

Opublikowano: 01.12.2014 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 297

Finlandia zezwoliła na zawieranie małżeństw osobom tej samej płci. Dotychczas Finlandia była jedynym krajem w Europie Północnej, który nie zalegalizował małżeństw homoseksualnych. W 2002 roku władze zezwoliły osobom danej płci po ukończeniu 18 lat rejestrować związki cywilne, ale nie miały one praw tradycyjnych rodzin.

Fiński Parlament poparł legalizację dotyczącą małżeństw homoseksualnych. 105 parlamentarzystów zatwierdziło poprawki do ustawy, a 92 głosowało przeciw.

„Finlandia powinna stać się społeczeństwem, w którym nie występuje dyskryminacja, a prawa człowieka są przestrzegane. Dwie osoby dorosłe mogą poślubić się bez względu na ich orientację seksualną” – napisał premier Alexander Stubb w liście otwartym do parlamentarzystów. List odczytano przed głosowaniem – pisze MK.

Finlandia stała się 12 krajem w Europie, zezwalającym na zawieranie małżeństw wśród osób tej samej płci. Wcześniej zezwolono na to w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Holandii, Danii, Belgii, Szwecji, Norwegii, Islandii, na Malcie i w Wielkiej Brytanii.

Dotychczas Finlandia była jedynym krajem w Europie Północnej, który nie zalegalizował małżeństw homoseksualnych. Nowe prawo daje parom tej samej płci prawa tradycyjnych rodzin tj. dziedziczenie majątku, prawo do rozwodu, posługiwanie się nazwą „rodzina” itd. Ustawodawca nie zezwolił jednak na adopcję dzieci przez takie związki. W marcu 2012 roku w Finlandii oficjalnie zarejestrowano 1600 par tej samej płci.

Zwolennicy legalizacji małżeństw homoseksualnych w Finlandii dążą do wyeliminowania różnic między parami jednopłciowymi i tradycyjnymi. Żądają równych praw do adopcji dzieci i noszenia tego samego nazwiska.

„To kwestia przyszłości naszych dzieci i społeczeństwa jako całości, a zmiany te nie powinny być dokonywane bez dogłębnej oceny ich wpływu” – mówi poseł Mika Niikko, przeciwnik małżeństw gejowskich (Niikko prowadzi kampanię sprzeciwu wobec tego, co stało się w Finlandii).

Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o