Finlandia i Szwecja jednak chcą do NATO

Opublikowano: 10.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1385

To już w zasadzie postanowione. Po początkowych wahaniach i powoływaniu się na swą wieloletnią neutralność Szwecja i Finlandia są na drodze, by stać się członkami Paktu Północnoatlantyckiego.

Władze obu krajów powołują się na doświadczenie wojny na Ukrainie i obawy przed agresją Rosji. Po wybuchu wojny rozpoczęły się tam burzliwe debaty, dotyczące rezygnacji z dotychczasowego statusu państw neutralnych i szukania bezpieczeństwa pod parasolem NATO.

Już po wojnie w Gruzji w 2008 r. potrzeba ciaśniejszej współpracy z Sojuszem była rozpatrywana, poczyniono nawet pewne zobowiązania co do ułatwienia współpracy, ale nie doszło wówczas do rozpoczęcia procedury wstąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego. Teraz to się zmieniło.

Inne jest nastawienie społeczeństw obu krajów do członkostwa w NATO. W Finlandii 62 proc. ankietowanych wypowiedziało się za tym, by ich kraj dołączył do Sojuszu, w Szwecji to 51 proc. Szwedzkie władze oznajmiły na tej podstawie, że niepotrzebne będzie referendum w sprawie wstąpienia Szwecji do NATO.

Zdaniem władz obu krajów i części społeczeństw rosyjska agresja zmieniła zasady systemu bezpieczeństwa w Europie.

Eksperci przewidują, że ostateczne deklaracje padną na szczycie NATO w Madrycie w czerwcu br.

Rosja ze swej strony zadeklarowała, że rozszerzenie NATO o dwa państwa skandynawskie spowoduje odpowiedź Rosji polegającą na „zbalansowaniu sytuacji”, jak wyraził się rzecznik prasowy Kremla, Dmitrij Pieskow.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.