Filmowi superbohaterowie są groźniejsi od złoczyńców?

Opublikowano: 03.11.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2200

Jak pokazało badanie amerykańskich specjalistów, protagoniści filmów o superbohaterach są bardziej niebezpieczni niż złoczyńcy.

Specjaliści z koledżu medycznego w Hershey wystąpili na konferencji Amerykańskiej Akademii Pediatrii AAP 2018, która odbywa się obecnie w Orlando (USA) z rezultatami badania nt. „Przedstawienie przemocy w filmach o superbohaterach z uwzględnieniem płci i stosunku protagonista-antagonista”.

Jak podkreślili, analiza wskazuje na duże niebezpieczeństwo społeczne tych postaci w porównaniu ze złoczyńcami. Ich zdaniem mogą mieć one negatywny wpływ na dzieci — przekazuje portal naukowy “EurekAlert!”.

Pracownicy koledżu wybrali do badania dziesięć filmów o superbohaterach, które pojawiły się w latach 2015-2016. Według ich obliczeń bohaterowie dokonywali średnio 23 aktów przemocy na godzinę, podczas gdy prawdziwi złoczyńcy — tylko 18.

Jednocześnie postacie męskie zachowywały się bardziej agresywnie niż kobiece. Przejawiały one agresję 34 razy na godzinę, podczas gdy przedstawicielki płci pięknej — 7 razy w tym samym okresie czasu.

Badacze podzielili agresywne działania na następujące kategorie: walka, użycie broni śmiercionośnej, zniszczenie mienia, zabójstwo i tortury. Dla protagonistów wskaźniki były następujące: walka — 1021 razy, użycie broni śmiercionośnej — 659 razy, zniszczenie mienia — 199 przypadków, zabójstwo — 168 i tortury — 144 incydenty. Tymczasem „wyniki” złoczyńców znacznie się różniły: walka — 599 razy, użycie śmiercionośnej broni — 604, zniszczenie mienia — 191, zabójstwo — 93 i tortury — 237.

Kierownik zespołu badaczy profesor Robert Olympia podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat tych rezultatów. „Dzieci i nastolatkowie postrzegają superbohaterów jako «dobrych chłopaków» i mogą znaleźć się pod ich wpływem — chodzi zwłaszcza o zachowania, którym towarzyszy ryzyko i przemoc. Pediatrzy powinni informować o tym rodziców i zwracać uwagę na niebezpieczeństwo związane z naśladowaniem tych bohaterów” — podkreślił.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.