Liczba wyświetleń: 2445
Jak pokazało badanie amerykańskich specjalistów, protagoniści filmów o superbohaterach są bardziej niebezpieczni niż złoczyńcy.
Specjaliści z koledżu medycznego w Hershey wystąpili na konferencji Amerykańskiej Akademii Pediatrii AAP 2018, która odbywa się obecnie w Orlando (USA) z rezultatami badania nt. „Przedstawienie przemocy w filmach o superbohaterach z uwzględnieniem płci i stosunku protagonista-antagonista”.
Jak podkreślili, analiza wskazuje na duże niebezpieczeństwo społeczne tych postaci w porównaniu ze złoczyńcami. Ich zdaniem mogą mieć one negatywny wpływ na dzieci — przekazuje portal naukowy „EurekAlert!”.
Pracownicy koledżu wybrali do badania dziesięć filmów o superbohaterach, które pojawiły się w latach 2015-2016. Według ich obliczeń bohaterowie dokonywali średnio 23 aktów przemocy na godzinę, podczas gdy prawdziwi złoczyńcy — tylko 18.
Jednocześnie postacie męskie zachowywały się bardziej agresywnie niż kobiece. Przejawiały one agresję 34 razy na godzinę, podczas gdy przedstawicielki płci pięknej — 7 razy w tym samym okresie czasu.
Badacze podzielili agresywne działania na następujące kategorie: walka, użycie broni śmiercionośnej, zniszczenie mienia, zabójstwo i tortury. Dla protagonistów wskaźniki były następujące: walka — 1021 razy, użycie broni śmiercionośnej — 659 razy, zniszczenie mienia — 199 przypadków, zabójstwo — 168 i tortury — 144 incydenty. Tymczasem „wyniki” złoczyńców znacznie się różniły: walka — 599 razy, użycie śmiercionośnej broni — 604, zniszczenie mienia — 191, zabójstwo — 93 i tortury — 237.
Kierownik zespołu badaczy profesor Robert Olympia podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat tych rezultatów. „Dzieci i nastolatkowie postrzegają superbohaterów jako «dobrych chłopaków» i mogą znaleźć się pod ich wpływem — chodzi zwłaszcza o zachowania, którym towarzyszy ryzyko i przemoc. Pediatrzy powinni informować o tym rodziców i zwracać uwagę na niebezpieczeństwo związane z naśladowaniem tych bohaterów” — podkreślił.
Źródło: pl.SputnikNews.com