Filmowi „Doktor Strange 2” grozi cenzura w Chinach

Opublikowano: 06.05.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 752

Według wieloletniego hollywoodzkiego menedżera i producenta filmowego Chrisa Fentona, rządzący w Chinach reżim komunistyczny najprawdopodobniej nie pozwoli na wyświetlanie w chińskich kinach nowego filmu Marvela „Doctor Strange w multiwersum obłędu”, gdyż w zwiastunie filmu pokazano skrzynkę z gazetami „The Epoch Times”.

Chris Fenton, autor książki „Feeding the Dragon: Inside the Trillion Dollar Dilemma Facing Hollywood, the NBA, and American Business” (pol. Wewnątrz bilionowego dylematu, przed którym stoi Hollywood, NBA i amerykański biznes), powiedział, że po tym, jak kilka filmów Marvela nie trafiło na chiński rynek, premiera nowego filmu o Doktorze Strange’u w Chinach była już „nieco niepewna”.

„Ostatnie wydarzenia związane z tym, że „The Epoch Times” jest postrzegane jako jedna z głównych gwiazd filmu, zdecydowanie przekreślają szanse wejścia na ten rynek” – powiedział Fenton w wywiadzie dla programu „China Insider” z EpochTV.

Żółta skrzynka na gazety, na której widnieją chińskie znaki 大紀元時報 oznaczające chińskojęzyczną edycję „The Epoch Times”, pojawia się na kilka sekund w zwiastunie filmu. Widać ją na drugim planie podczas walki Doktora Strange’a z jednookim potworem o imieniu Gargantos na ulicach Nowego Jorku.

„The Epoch Times” jest znane z nieocenzurowanych reportaży na temat bieżących wydarzeń w Chinach, tj. walki polityczne w Komunistycznej Partii Chin (KPCh), propagandowe i wpływowe operacje Pekinu za granicą, łamanie praw człowieka przez reżim wobec mniejszości etnicznych i grup religijnych. Gazeta została założona przez praktykujących Falun Gong, którzy byli prześladowani w Chinach za wiarę, która uczy ludzi życia zgodnie z zasadami prawdomówności, życzliwości i cierpliwości. Edycja chińskojęzyczna jest gazetą o największym nakładzie wśród zamorskich społeczności chińskich.

Podobnie jak wiele zachodnich mediów i platform społecznościowych, angielsko- i chińskojęzyczne strony internetowe „The Epoch Times” są w Chinach zakazane.

Szansa na pokazanie nowego filmu w Chinach „prawdopodobnie już nie istnieje” – stwierdził Fenton, ale ludzie nie będą wiedzieć dlaczego tak się stało, ponieważ „Chiny nigdy nie podają powodów zakazu wyświetlania konkretnych filmów”. Powiedział, że Pekin zazwyczaj bywa niejednoznaczny, i to nie tylko w kwestii zakazywania filmów.

„Władze chińskie nigdy nie mówią do końca, dlaczego nakładają karę na daną firmę. W rzeczywistości wiele z tych informacji to spekulacje. I szczerze mówiąc, te spekulacje tworzą szerszą sieć autocenzury, ponieważ nigdy nie wiadomo, na co dokładnie są wściekli” – powiedział.

Marvel

Większym pytaniem jest, czy Marvel Studios celowo umieściło w tej scenie tę skrzynkę z gazetami. Fenton powiedział, że może tylko się domyślać, ale jest mało prawdopodobne, by Marvel nie wiedziało, że ona tam jest.

Powiedział, że jego doświadczenie z filmu „Iron Man 3” nauczyło go, że osoby odpowiedzialne za scenariusz i ludzie pracujący przy postprodukcji filmu „dokładnie wiedzą, jakie rekwizyty zostały użyte”.

„Więc pomysł, że 200-300 osób na planie danego dnia i 200-300 osób w trakcie pracy nad postprodukcją nie zauważyło dystrybutora „The Epoch Times”, wydaje się wielce nieprawdopodobny” – powiedział Fenton.

Premiera filmu w Stanach Zjednoczonych jest obecnie zaplanowana na 6 maja. Nie wiadomo jednak, czy w filmie podczas owej sceny z walką nadal zobaczymy skrzynkę z gazetami. Istnieje szansa, że Marvel może ją usunąć, gdyż agresywne chińskie media państwowe „Global Times” otwarcie skrytykowały Marvela w artykule opiniotwórczym.

W artykule opublikowanym 1 maja przez reżimową agencję prasową nie szczędzono oszczerstw pod adresem „The Epoch Times”, a następnie zarzucono nowemu filmowi o Doktorze Strange’u „zawstydzanie USA i Hollywood” przez umieszczenie w nim skrzynki z gazetą.

Fenton powiedział, że wątpi, by Marvel usunął teraz tę skrzynkę.

„W sytuacji, gdy w sumie Chiny prowokują Marvela w taki sposób, że czuje się zmuszony do usunięcia czegoś, aby reszta świata tego nie zobaczyła, to myślę, że się na to nie zgodzi” – powiedział Fenton.

„Nie wiem, czy Chiny rzeczywiście go o to poproszą, czy po prostu założą, że prośba została wystosowana i tego nie zrobią. Ale chciałbym wierzyć, że Marvel jej nie usunie, aby świat mógł ją zobaczyć”.

„The Epoch Times” skontaktowało się z Disneyem, firmą macierzystą Marvela, w celu uzyskania komentarza w tej sprawie.

Cenzura

Zdaniem Fentona sytuacja, w której hollywoodzkie studia filmowe stosują autocenzurę, stanowi problem.

„Problem z Chinami polega na tym, że sami cenzurujemy treści, które tworzymy dla całego świata, aby uzyskać dostęp do tego jednego rynku” – stwierdził. „Kiedy to robimy, w gruncie rzeczy staramy się udobruchać Chiny, a one mogą rozpowszechniać swoją ideologię nie tylko wewnątrz swoich granic, ale także na całym świecie”.

Jako przykłady wskazał remake kultowego klasyka z 1984 roku „Czerwony świt”, który ukazał się w 2012 roku, oraz sequel do „Top Gun”.

Producenci „Czerwonego świtu” zdecydowali się w roli złoczyńców najeżdżających Stany Zjednoczone obsadzić obywateli Korei Północnej, a nie Chin, z obawy przed utratą chińskiego rynku.

W zwiastunie do „Top Gun: Maverick” z 2019 roku, którego premiera w Stanach Zjednoczonych była 27 maja, ze skórzanej kurtki noszonej przez Toma Cruise’a wcielającego się w rolę pilota marynarki wojennej Pete’a „Mavericka” Mitchella usunięto naszywkę z flagą Tajwanu. Chiny uważają Tajwan za część swojego terytorium i odrzucają wszelkie sugestie, które mogłyby sugerować faktyczną niepodległość wyspy.

Niedawno wypłynęła informacja o jednym z chińskich żądań dotyczących cenzury. Serwis internetowy Puck News powołując się na wiele anonimowych źródeł, poinformował w reportażu opublikowanym 1 maja, że chińscy nadzorcy poprosili Sony Pictures o wprowadzenie pewnych zmian w filmie „Spider-Man: Bez drogi do domu” – wyprodukowanym przez Marvela i dystrybuowanym przez Sony.

Po pierwsze, nadzorcy poprosili o usunięcie Statuy Wolności ze sceny na końcu filmu. A gdy Sony odmówiło, zażądano pomniejszenia posągu, np. poprzez zmniejszenie oświetlenia rzeźby. Według Puck News, Sony odrzuciło również drugą prośbę.

„Spider-Man: Bez drogi do domu” był wyświetlany w Stanach Zjednoczonych w grudniu 2021 roku, ale nie pojawił się jeszcze w Chinach.

„Więc to, co chciałbym, aby Hollywood zrobiło, to żeby po prostu chroniło wolność słowa i wolność twórczej ekspresji” – powiedział Fenton.

„Powinniśmy kręcić filmy, które trafiają do widzów na całym świecie. Powinniśmy jednak chronić prawa samych filmowców do opowiadania historii w sposób całkowicie nieskrępowany żadną cenzurą czy propagandowymi celami Chin” – dodał.

Frank Fang jest dziennikarzem z Tajwanu. Relacjonuje wiadomości z Chin i Tajwanu. Ukończył studia magisterskie z zakresu materiałoznawstwa na Uniwersytecie Tsinghua na Tajwanie.


Autorstwo: David Zhang
Źródło oryginalne: TheEpochTimes.com
Źródło polskie: EpochTimes.pl

O autorze

David Zhang jest prowadzącym program „China Insider” w EpochTV. Obecnie pracuje w Nowym Jorku i Waszyngtonie, gdzie zajmuje się wiadomościami na temat Chin. Skupia się na wywiadach z ekspertami i komentarzach na temat Chin, a w szczególności na kwestiach dotyczących relacji USA-Chiny.

2

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. donkey 06.05.2022 11:56

    W zwiastunie do „Top Gun: Maverick” z 2019 roku…. – ten film nie miał jeszcze premiery 😛
    Ciągle go przesuwają. Światowa data premiery to 27 maja 2022. Ten 2019 to od czapy.
    Także nie tylko tłumaczcie artykuły, ale może weryfikujcie też treść? 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.