Filipiny wyzwoliły miasto Marawi z rąk islamistów

Opublikowano: 18.10.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Po pięciu miesiącach zaciętych walk, prezydent Filipin ogłosił wyzwolenie Marawi. W maju, powiązane z ISIL ugrupowanie zbrojne Abu Sayaf przejęło kontrolę nad miastem na wyspie Mindanao w południowej części kraju. Islamiści mieli zamiar przyłączyć je do przyszłego samozwańczego kalifatu.

Prezydent Rodrigo Duterte twierdzi, że Marawi zostało już odzyskane. Z kolei wojskowi zaznaczają, iż w mieście wciąż przebywa około 30 islamistów, którzy przetrzymują ponad 20 zakładników. Kontrolują oni bardzo niewielki obszar, który wkrótce znajdzie się pod kontrolą armii. W poniedziałek terroryści stracili dwóch przywódców organizacji Abu Sayaf – Isnilon Hapilon oraz Omarkhayam Romato Maute zostali zastrzeleni.

W wyniku działań zbrojnych z Marawi uciekło setki tysięcy mieszkańców. Miasto zostało poważnie zniszczone. Gdy armia zlikwiduje pozostałych islamistów, Filipiny przystąpią do odbudowy miasta a ludność będzie mogła powrócić do swoich mieszkań gdy tylko działania zbrojne oficjalnie dobiegną końca a wojsko oczyści terytorium z ładunków wybuchowych i innych pułapek.

W maju, gdy terroryści przejęli kontrolę nad Marawi, na terenie całej wyspy Mindanao ogłoszono stan wojenny, który dobiegnie końca dopiero pod koniec roku. Wojsko musi się upewnić, że wszyscy islamiści zostaną unicestwieni i nie dojdzie do kolejnego ataku. W ciągu pięciu miesięcy walk zginęło w sumie ponad tysiąc ludzi – około 850 islamistów, ponad 160 żołnierzy i 87 cywilów.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: NYTimes.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o