Filipiny wyzwoliły miasto Marawi z rąk islamistów

Opublikowano: 18.10.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 581

Po pięciu miesiącach zaciętych walk, prezydent Filipin ogłosił wyzwolenie Marawi. W maju, powiązane z ISIL ugrupowanie zbrojne Abu Sayaf przejęło kontrolę nad miastem na wyspie Mindanao w południowej części kraju. Islamiści mieli zamiar przyłączyć je do przyszłego samozwańczego kalifatu.

Prezydent Rodrigo Duterte twierdzi, że Marawi zostało już odzyskane. Z kolei wojskowi zaznaczają, iż w mieście wciąż przebywa około 30 islamistów, którzy przetrzymują ponad 20 zakładników. Kontrolują oni bardzo niewielki obszar, który wkrótce znajdzie się pod kontrolą armii. W poniedziałek terroryści stracili dwóch przywódców organizacji Abu Sayaf – Isnilon Hapilon oraz Omarkhayam Romato Maute zostali zastrzeleni.

W wyniku działań zbrojnych z Marawi uciekło setki tysięcy mieszkańców. Miasto zostało poważnie zniszczone. Gdy armia zlikwiduje pozostałych islamistów, Filipiny przystąpią do odbudowy miasta a ludność będzie mogła powrócić do swoich mieszkań gdy tylko działania zbrojne oficjalnie dobiegną końca a wojsko oczyści terytorium z ładunków wybuchowych i innych pułapek.

W maju, gdy terroryści przejęli kontrolę nad Marawi, na terenie całej wyspy Mindanao ogłoszono stan wojenny, który dobiegnie końca dopiero pod koniec roku. Wojsko musi się upewnić, że wszyscy islamiści zostaną unicestwieni i nie dojdzie do kolejnego ataku. W ciągu pięciu miesięcy walk zginęło w sumie ponad tysiąc ludzi – około 850 islamistów, ponad 160 żołnierzy i 87 cywilów.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: NYTimes.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.