Fiasko pierwszej próby wprowadzenia CBDC w Afryce

Opublikowano: 23.05.2023 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3620

Przejście na CBDC w Nigerii nie przebiegło zgodnie z planem. Elity zawsze wyszukują kraje afrykańskie, aby wykorzystać je jako obiekty testowe. Nigeria próbowała powoli wdrażać program o nazwie eNaria zbudowany na blockchainie Hyperleger Fabric. Centralny Bank Nigerii (CBN) ponosi wyłączną odpowiedzialność za obsługę węzłów tej cyfrowej waluty. Początkowe testy warunków skrajnych wykazały, że ta waluta może wykonać 2000 transakcji na sekcję. W październiku 2021 r. rząd zaczął oferować zachęty obywatelom, którzy zdecydowali się przejść na CBDC.

Po roku obywatele nadal się wahali przed dokonaniem zmiany, więc bank centralny zaczął wdrażać środki przymusu. W październiku 2022 r. CBN zdecydował o anulowaniu i rezygnacji z całej fizycznej waluty kraju w „ruchu mającym na celu przywrócenie kontroli Banku Centralnego Nigerii (CBN) nad walutą w obiegu”. Stwierdzili, że oryginalne papierowe banknoty będą prawnym środkiem płatniczym tylko do 31 stycznia 2023 r., Nie pozostawiając ludziom innego wyjścia, jak tylko wymienić gotówkę. Nigeryjczykom nie była obca koncepcja anulowania waluty, ponieważ jest to coś, co rząd robi rutynowo. CBN otwarcie ogłosił, że ostatecznym celem jest stworzenie w 100% bezgotówkowego społeczeństwa opartego na eNaria. Mniej niż 0,5% Nigeryjczyków przyjęło eNarię i w całym kraju wybuchły protesty.

2 grudnia 2022 r. Bank Centralny Nigerii wystosował pismo do wszystkich instytucji bankowych wprowadzające surowy zakaz obrotu fizyczną gotówką. Bank centralny ustalił limit wypłat gotówki do wysokości 100 000 nari (225 dolarów) tygodniowo dla osób fizycznych i 500 000 nari (1123 dolarów) dla firm. Obywatele chcący wypłacić większe sumy podlegali opłacie manipulacyjnej w wysokości od 5% do 10%. Bankomaty zostały ograniczone do 20 000 nari (45 dolarów) dziennie, a w automatach dostępne były tylko banknoty o nominale 200 nari (0,45 dolara) lub niższe.

Bloomberg podał, że wcześniej 90% kraju używało gotówki do transakcji. Nie chcieli przejść na CBDC, ale nie mieli alternatywy. Demonetyzacja waluty zmniejszyła dostępną gotówkę z 3,2 biliona nari do 1 biliona nari. Doprowadziło to do tego, że bank centralny stworzył ponad 10 miliardów eNariów. Ludzie nieustannie protestują przeciwko tym środkom, ponieważ ich społeczeństwo, które było w dużej mierze uzależnione od interakcji gotówkowych, zostało zdestabilizowane.

Tak to się wszystko zaczyna. Wykorzystują Nigerię i inne kraje jako obiekty testowe przed wprowadzeniem tych programów na Zachodzie. Amerykanom trudno jest pojąć anulowanie waluty, ponieważ tutaj nigdy nie miało to miejsca. Rezerwa Federalna dała jednak jasno do zrozumienia, że rozważa tę opcję. Jak zwykle reklamują to jako „wygodne” dla ludzi. W rzeczywistości jest to sposób na zapewnienie, że pieniądze pozostaną w sieci pod ciągłym nadzorem rządu. Nie pozwolą, aby nawet jeden cent pozostał nieopodatkowany, a wraz z rozwojem programu będą mogli eliminować nieprzychylne osoby i organizacje z udziału w życiu społecznym.

Na podstawie: CBN.gov.ng [1] [2], Bloomberg.com
Źródło zagraniczne: ArmstrongEconomics.com
Źródło polskie: PrisonPlanet.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. M4ndarkus 23.05.2023 22:14

    Brawo Nigeria!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.