Feralny przełom?

Opublikowano: 15.04.2024 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2884

13.04.2024 r. analitycy wojskowi, liczne kanały telewizyjne dostrzegły jedno kluczowe wydarzenie. Iran przeprowadził nocny zmasowany i wielopunktowy atak dronów oraz pocisków balistycznych na Izrael.

Nieco wcześniej władze Indii, Niemiec, Polski ostrzegły obywateli przed podróżami do Izraela, czym potwierdziły wiedzę o mającym nastąpić uderzeniu.

Już dwa miesiące wcześniej, niespełnione żądania opinii międzynarodowej oraz decyzji Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości zakończenia ludobójstwa Palestyńczyków w Gazie, stały się powodem do ostrzegawczego ataku na Izrael. Wówczas siły Hezbollahu dowiodły, że obrona przeciwlotnicza Izraela nie jest tak szczelna jak sądzono, skoro zniszczeniu uległa rafineria.

Butne oświadczenia przedstawiciela ministerstwa obrony Izraela, że nie zamierza odstąpić od „ostatecznego rozwiązania problemu ludności w Rafah”, potwierdziły wierność obłędem podyktowanej zasadzie walki o jedynie słuszny cel, choćby żaden kamień nie pozostał na swoim miejscu. Armia izraelska utrzymuje najwyższy stopień gotowości, a mieszkańcom zalecane jest przebywanie jak najbliżej schronów.

Masowy atak w nocy z 13 na 14 kwietnia br. odczytany został jako odpowiedź odwetowa na zburzenie irańskiego budynku konsularnego w Damaszku. Ostatniej nocy syreny alarmowe uruchomione zostały w 720 punktach Izraela.

Biały Dom zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, które zakończyło się oświadczeniem o „poparciu dla ludności Izraela”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich służb.

W oświadczeniu publicznym prezydent Joe Biden potępił atak, zaznaczając, że dzięki systemowi obrony przestrzeni powietrznej udało się zniszczyć „prawie wszystkie nadlatujące pociski i drony”. Kontaktując się następnie z premierem Netanjahu zapewnił go o gotowości wzmocnienia systemu obrony żelaznej tarczy. Jako kolejny krok prezydent USA zapowiedział zwołanie narady przywódców G7. Przyznał wprawdzie, że nie odnotowano ataku na amerykańskie obiekty, ale zalecił czujność. Biden dodał, że USA nie wezmą udziału w ataku Izraela na Iran i doradził Netanjahu, by ogłosił sukces militarny w postaci wspomnianego zestrzelenia 99% irańskich rakiet i dronów.

Wcześniejsze ataki na Izrael kierowane były z różnych stron. Czytelny atak z Iranu postrzegany jest jako początek większej wojny w regionie.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guteres zwołał w niedzielę (14.04.2024 r.) nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. Wyrażono nadzieję, że obie strony konfliktu zapewnią uczestnictwo swojego przedstawiciela w obradach. Dotychczas Izrael zażądał potępienia akcji odwetowej Iranu.

Tymczasem gen. Mohammad Bagheri, który jest szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Iranu, ogłosił zakończenie operacji odwetowej przeciw Izraelowi. Ostrzeżono Izrael i USA przed przeprowadzeniem jakichkolwiek ataków, bo wówczas Iran ponownie odpowie jeszcze ostrzej. Bagheri wyjaśnił, że celem odwetu irańskiego były obiekty wojskowe, które 1 kwietnia Izrael wykorzystał do ataku na Ambasadę Iranu w Syrii, w którym zginął jeden z najważniejszych oficerów Korpusu Strażników.

Opracowanie: Jola
Uzupełnienia: Maurycy Hawranek
Na podstawie: YouTube.com [1] [2] [3] [4] [5], CNN.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. pikpok 15.04.2024 08:57
 2. Katana 15.04.2024 09:31

  Hola, hola… Zafajdańce! Jaki odwet? Odwet był ze strony Iranu matoły.
  To ma być kolejna prowokacja i atak.
  Analfabeci wtórni.

 3. nedosew 15.04.2024 10:54

  Co za farsa…

 4. replikant3d 15.04.2024 18:39

  jak trzymasz KASĘ wszystkich krajów to możesz robić co chcesz. tak trudno to pojąć?

 5. pikpok 16.04.2024 07:45

  Kabalistyczni wyznawcy Baala(?) doszli ponoć do wniosku, że muszą troszkę poczekać, bo ludzkie ,,żaby jeszcze niedogotowane”.
  A może wystarczy im sam chaos ,,terrorystyczny” do wprowadzenia ich nowego ładu(G_WNO).

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.