FENAMAD zaniepokojona działalnością Hunt Oil

Opublikowano: 28.02.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 398

Federacja rdzennych mieszkańców rzeki Madre de Dios i jej dopływów (FENAMAD) wyraziła zaniepokojenie losem rezerwy Amarakaeri oraz ziemiami Indian Harakmbut w peruwiańskiej Amazonii. Obawy FENAMAD dotyczą kwestii zagrożenia życia i bioróżnorodności rezerwy w związku z operacjami poszukiwania i eksploatacji gazu ziemnego w bloku koncesyjnym 76. Działalność w tej domenie za aprobatą rządu w Limie rozwija amerykańska firma Hunt Oil.

Prezydent FENAMAD, Klaus Quicque oskarżył rząd i inwestorów o wzbudzanie fałszywych oczekiwań i potrzeb, projektowanie propagandowych materiałów informacyjnych i tworzenie podziałów wewnątrz lokalnych społeczności. Zdaniem Quicque, to zakłóca strukturę społeczną i wspólnotową rdzennej ludności, kupuje świadomość liderów i byłych przywódców. Jednocześnie, jak zaznacza jej lider, FENAMAD nie jest przeciwna prywatnym inwestycjom, wymaga jednak od ich inicjatorów wizji rozwoju ludów tubylczych przy poszanowaniu cyklu życia właściwego dla Amazonii. Zadaniem federacji jest bowiem zachowanie terytorium przodków i ochrona biegu pięciu ważnych rzek. Mając to na uwadze, w obliczu zagrożenia dziedzictwa kulturowego narodu Harakmbut, FENAMAD złożyło wniosek o interwencję do Ministerstwa Kultury i aktualizację planu ochrony rezerwy Amarakeri.

W imieniu rdzennej ludności Peru zwróciła się także do Hunt Oil, przedstawicieli rządu krajowego i regionalnego, Ministerstwa Energetyki i specjalistów z sektora wydobywczego aby ze względów etycznych i moralnych, w ogóle zrezygnowali z oportunizmu, egoizmu i chciwości i uszanowali prawa i terytoria rdzennych mieszkańców kraju.

Ministerstwo Energetyki szacuje, że w bloku koncesyjnym może znajdować się nawet 12 bilionów stóp sześciennych gazu. Klaus Quicque przypomina jednak, że ludność peruwiańskiej Amazonii nie ma harmonijnych doświadczeń z takimi projektami, czego przykładem jest lud Candoshi, którego członkowie po inwestycjach o tym profilu mają podwyższone stężenie ołowiu we krwi.

Autor: Damian Żuchowski
Na podstawie: aidesep.org.pe
Dla „Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o