Feministki atakują w sądzie konkursy piękności

Opublikowano: 19.10.2021 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 846

Organizacja kobieca „Ozez le féminisme” („Odważcie się na feminizm”) podała do sądu konkurs Miss Francji za łamanie prawa pracy i dyskryminację ze względu na wygląd fizyczny. Kryteria rekrutacji kandydatek obejmują m.in. minimalny wzrost (170 cm), brak zamążpójścia i tzw. ładność, co w biały dzień łamie przepisy antydyskryminacyjne. Organizacja, jak i trzy panie, które musiały zrezygnować z uczestnictwa w konkursie na skutek niespełnienia kryteriów, zapowiadają sądowe zwycięstwo.

Kobiety zaatakowały konkretnie przedsiębiorstwa producenckie Miss France i Endemol, które organizują bardzo dochodowy konkurs dla telewizji TF1. Kandydatki do korony konkursu nie podpisują co prawda żadnej umowy o pracę z producentami, ale stosunek pracy łatwo – wg organizacji – tu wykazać, z orzecznictwa od 2013 r., kiedy uznano go na konkursie Mister France. Tymczasem „Kodeks pracy” zakazuje rekrutacji na podstawie kryteriów związanych ze stanem cywilnym, wiekiem, sytuacją rodzinną czy wyglądem fizycznym.

W konsekwencji kobiety domagają się w sądzie skazania organizatorów Miss France na usunięcie ze swego regulaminu kryteriów dyskryminacyjnych, jak też różnych wymagań w rodzaju niepalenia publicznie czy nienoszenia piercingu.

W swoim dorocznym raporcie o seksizmie we Francji Wysoka Rada Równości Płci (HCE), która ma doradzać rządowi, sama nazwała konkurs Miss Francji „archaiczną karykaturą”. Potępiła konieczność bycia panną bez dziecka, nigdy niezamężną, by móc wziąć udział w konkursie, ale nie podważyła np. kryterium „ładności”. „Prawo pracy musi być przestrzegane” – powtarzają feministki, podczas gdy firma Miss France postanowiła na razie niczego nie komentować.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 6 , średnia ocena wartości wpisu: 1,67 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.