Fejkowe zdjęcia, nieprawdziwi organizatorzy

Opublikowano: 14.06.2022 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1252

W ostatnim czasie w kilku miejscowościach w Polsce zorganizowano protesty przy stacjach paliw należących do państwowego koncernu i dystrybutora paliw Orlen. Z tej okazji, w mediach pojawiały się różne doniesienia oraz artykuły. Przedsiębiorca Petros Tovmasyan postanowił zweryfikować część pojawiających się informacji. Wyniki jego śledztwa mogą być zaskakujące.

Petro Tovmasyan doszedł do wniosku, że figurujące w mediach oraz w internecie zdjęcia i nazwiska rzekomych organizatorów protestów pod stacjami paliw Orlen są w rzeczywistości nieprawdziwe. Co więcej, jak ustalił przedsiębiorca, autorzy wywiadów nie istnieją, a ich twarze zostały spreparowane w specjalnym programie. „Pierwszy raz zwróciła na to uwagę Emilia Kamińska. Wpisałem każde nazwisko do sieci, przeszukałem Facebooki, Twittera, LinkedIn i absolutnie nie ma nikogo pasującego do opisu, tym bardziej zdjęcia” – wyjaśnił Petros Tovmasyan. „I weźmy sobie organizatora “protestu” Dariusza Białasa, który udzielił wywiadu kilkunastu największym portalom, głównie ze stajni Axel Springer ale nie tylko, bo także w lokalnej prasie. Teraz pytanie, drodzy dziennikarze, Dariusz Białas nie istnieje” – podkreślił przedsiębiorca.

Przeprowadził on również na własną rękę dochodzenie w ustaleniu prawdziwości podanych informacji, dzwoniąc pod wskazany na stronie numer. Jednakże pomimo kilkunastu prób nie udało mu się dodzwonić do danej osoby. „Jak wam się udało zrobić wywiad z człowiekiem, którego twarz została wygenerowana automatycznie przez bot, telefon podany na stronie nie odpowiada choćbyś dzwonił tam non stop (próbowałem z 15). Przypominam, że wczoraj w polskiej sieci ich protest był największym tematem” – zastanawiał się Tovmasyan. „Dlaczego niemiecki Axel Springer zdecydował się za darmo zrobić tak dętej sprawie, taką reklamę? Z kim tak naprawdę rozmawiali dziennikarze, cytujący nieistniejącego człowieka w swoich tekstach umieszczanych na głównej Onetu i WP” – podkreślił.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: Twitter.com
Źródło: MediaNarodowe.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

Do akcji protestacyjnych faktycznie doszło, ale trudno ocenić ich skalę, ponieważ liczba nagrań wideo na „YouTube” jest niewielka.

Sprawdziłem powyższą informację Petrosa Tovmasyana – zdjęcie rzekomego Zygmunta Białasa można znaleźć wśród zdjęć na stronie Thispersondoesnotexist.com (należy odświeżać ją aż do skutku – po każdym odświeżeniu inna twarz). Dowiedziałem się również, że istnieje program generujący „zdjęcia” z fałszywymi twarzami, w którym istnieją wzory twarzy „końcowych”.

Sprawdziłem kim jest Petros Tovmasyan. Jak podaje strona GliwiceOdNowa.pl „to znany gliwicki restaurator, działacz społeczny (…). Przez lata był jednym z liderów Porozumienia na Śląsku, rozstał się z partią po konflikcie związanym z wyborami kopertowymi. Był doradcą wicepremiera Gowina oraz w późniejszym okresie, wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emiliewicz. Z tego co się dowiedzieliśmy, Tovmasyan jest pełnomocnikiem regionalnym partii i odpowiada za budowanie struktur w regionie”. Czyli był związany z rządem koalicji PiS-u. Nie jest więc osobą neutralną politycznie. Jest też, na co wskazuje opis na „Twitterze”, związany z portalami GliwiceOdNowa.pl i Jura24.pl.

Wykreowanie nieprawdziwych liderów i fikcyjnych wywiadów z nimi śmierdzi mi zaplanowaną akcją medialną służb specjalnych w celu skompromitowania protestu. Wcześniej, gdy pojawiły się zapowiedzi blokowania stacji Orlenu, pojawiały się nagle doniesienia o problemach technicznych z wylotem samolotu z Obajtkiem (do których doszło tydzień wcześniej) i próbowano stworzyć medialne wrażenie, że to nieudany „zamach”, by opinia publiczna wystraszyła się, że protestujący to terroryści. Teraz media głównego nurtu podchwyciły skandal z fałszywymi zdjęciami wykrytymi dziwnym zbiegiem okoliczności przez osobę powiązaną w przeszłości z rządem (zbieg okoliczności?).

Jeśli mam rację, mamy poważny problem w Polsce – władza do perfekcji opanowała sterowanie społeczeństwem i „wygaszanie” w zalążku protestów rokujących nadzieje na sukces.

Maurycy Hawranek
Administrator WolneMedia.net

17

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. najzwyklejszy 14.06.2022 14:56

    I ich sbowskie-policyjno-partyjne sługi z rodu judasza.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.