FBI zamknęła obserwatorium słoneczne

Opublikowano: 15.09.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1381

Minął już ponad tydzień od nagłego tajemniczego zamknięcia Sunspot Solar Observatory w Nowym Meksyku. Do obserwatorium wciąż nie ma dostępu, a władze nie udzielają żadnych informacji. Najbliższe miasto to Alamogordo, położone w odległości około 25 kilometrów. Ze względu na górzysty teren jedzie się do niego niemal godzinę.

Instytucja naukowa znajdująca się w Górach Sacramento, została zamknięta 6 września. Jest ona zarządzana przez Stowarzyszenie Uniwersytetów na rzecz Astronomii (AURA). “Rano zadzwonili do nas z AURA i powiedzieli, że obserwatorium zostaje tymczasowo ewakuowane i poprosili, bym ewakuował ludzi. Powiedziałem więc załodze, by wszystko zamknęli i spokojnie opuścili budynki” – mówi profesor James McAteer, dyrektor obserwatorium. “Mamy tam dwa budynki. Jeden to budynek teleskopu, a drugi to centrum dla zwiedzających” – dodaje.

Ewakuowano też urząd pocztowy, który znajduje się w obserwatorium i kilkanaście mieszkających obok osób. Miejscowy szeryf, Benny House, który udał się na miejsce, zastał tam wielu agentów FBI, którzy mieli do dyspozycji śmigłowiec. “FBI nie mówi nam, co się dzieje. Wysłałem tam ludzi, jednak polecono im, by trzymali się z daleka. Nie wiemy, co się stało” – stwierdził House.

W oficjalnym oświadczeniu przedstawiciele AURA poinformowali, że chodzi o względy bezpieczeństwa, nie wyjaśnili jednak, co się stało. Szeryf spekuluje, że być może ktoś groził obserwatorium lub jego pracownikom, ale nie rozumie, dlaczego lokalnej policji odmówiono tam dostępu. Jeśli chodzi o groźby, to dlaczego nas nie wezwali i nie pozwolili wykonywać swojej roboty? Nie wiem, dlaczego FBI zostało zaangażowane tak szybko i dlaczego niczego nam nie mówią, stwierdza szeryf.

Pojawiły się spekulacje, że chodzi o wyciek niebezpiecznej substancji. Podstawa teleskopu wykorzystuje rtęć, na której się on obraca. Jednak profesor McAteer wyklucza, by chodziło o jej wyciek. “W takim przypadku wdrażany jest zupełnie inny protokół awaryjny, który nie przewiduje zamykania wszystkiego. Ponadto wszystko regularnie jest sprawdzane” – wyjaśnia. Ponadto wyciek substancji chemicznych nie jest powodem, by trzymać wszystko w tajemnicy.

Obecnie więc nie wiadomo, ani dlaczego obserwatorium nagle zostało zamknięte, ani dlaczego sprawą zajmuje się FBI, ani też kiedy zostanie otwarte.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Zdjęcie: AllenS (CC0)
Na podstawie: Eu.AlamogordoNews.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

UZUPEŁNIENIE WM

Z innych doniesień medialnych wynika, że podobny los spotkał tamtejszy urząd pocztowy (ktoś z obserwatorium próbował wysłać jakąś przesyłkę?), co dodatkowo podsyca teorie spiskowe o ważnym odkryciu astronomicznym (którego nie odnotowały inne obserwatoria?) lub nawiązaniu kontaktu z kosmitami. Tymczasem dyrektor obserwatorium James Macaiter powiedział: „Teleskop nie znalazł kosmitów. Dane zostaną opublikowane. Nic nie skrywamy i nie otrzymaliśmy polecenia, aby ukryć wyniki badań”. FBI prowadzi dochodzenie w sprawie zamknięcia obiektu i ewakuacji z góry jego pracowników. Biuro nie komentuje wyników śledztwa.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. mariusz 15.09.2018 15:46

  Mogli wykryć obiekty cywilizacji pozaziemskiej tuż koło Ziemi i władze nie chcą żeby to się rozniosło.

 2. realista 15.09.2018 16:23

  no tak, bo na świecie jest tylko jedno takie obserwatorium… .. .

 3. BrutulloF1 16.09.2018 06:46

  Zawsze tam gdzie śmierdzi operacją fałszywej flagi albo gdzie dzieje się coś o czym pospólstwo nie powinno się dowiedzieć, zjawia się FBI i mówi sio pod pretekstem śledztwa albo bezpieczeństwa narodowego. Tak było w Pentagonie 11 września kiedy skonfiskowali wszystkie nagrania.. Tak było w Oklahoma City w 1995.

 4. realista 16.09.2018 11:23

  rany, takich obserwatorium jest w cholerę na całej Ziemi.
  dzwońcie się popytać co jest grane np. do obserwatorium w Truszczynach, gdzie mamy największy w Polsce teleskop LUNT albo do Białkowa, gdzie znajduje się największy koronograf.
  no chyba, że zamknęło je CBŚ czy tam ABW… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.