Fale upałów wywołują fale samobójstw

Opublikowano: 24.07.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 643

Upały znacząco zwiększają liczbę samobójstw na terytorium USA i Meksyku — piszą uczeni w artykule opublikowanym w czasopiśmie “Nature Climate Change”.

„Od kilkudziesięciu lat badamy to, jak ocieplenie wpływa na przemoc i konflikty. Wszystko wskazuje na to, że wojny są częstsze w okresie, kiedy na Ziemi panuje upał i susza. Teraz dysponujemy ponadto dowodami na to, że wysokie temperatury inspirują myśli samobójcze” — powiedział Solomon Hsiang z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Po przeanalizowaniu tego, jak kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców USA i Meksyku reaguje na gwałtowne wzrosty i spadki temperatur, po przeanalizowaniu ich wpisów na “Twitterze” i innych sieciach społecznościowych, Hsiang i jego koledzy doszli do wniosku, że proces ocieplenia klimatycznego dotyka osoby ze skłonnościami do myśli samobójczych.

Po zbadaniu ponad 600 milionów wpisów uczeni odkryli, że wraz z nadejściem fal gorąca lub po prostu wysokich temperatur, w sieciach społecznościowych częściej zaczęły pojawiać się informacje związane z depresją, samotnością i nastrojem samobójczym. Ich liczba zwiększała się średnio o 0,7% wraz ze wzrostem o jeden procent średniej miesięcznej temperatury.

Jak zauważają klimatolodzy, wzrost liczby tego typu wpisów był nierozłącznie związany ze wzrostem liczby prawdziwych samobójstw w tych dwóch krajach, na które przypada siedem procent samobójstw na całej Ziemi.

Jeśli ocieplenie klimatyczne będzie postępować z obecną prędkością, liczba samobójstw w USA i Meksyku wzrośnie o 1,5 i 2,3% już w połowie tego stulecia, co oznacza dodatkowe 40 tysięcy samobójstw w skali roku. A to, jak zauważa Hsiang, równa się przyrostowi liczby samobójstw, które obserwujemy w czasie kryzysów gospodarczych lub poważnych wstrząsów społecznych.

Co ciekawe, analiza statystyki z ostatnich dwudziestu lat pokazuje, że częstotliwość samobójstw nie zależy od temperatury powietrza w pomieszczeniach, gdzie mogą ją regulować klimatyzacją, lecz od pogody na ulicy. Jak uważają uczeni, świadczy to o tym, że upał może zmieniać stosunek człowieka wobec śmierci lub skłaniać go do mniejszego szacunku wobec samego siebie i życia otaczających go ludzi.

Ilustracja: Tumisu (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.