Liczba wyświetleń: 738
Upały znacząco zwiększają liczbę samobójstw na terytorium USA i Meksyku — piszą uczeni w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature Climate Change”.
„Od kilkudziesięciu lat badamy to, jak ocieplenie wpływa na przemoc i konflikty. Wszystko wskazuje na to, że wojny są częstsze w okresie, kiedy na Ziemi panuje upał i susza. Teraz dysponujemy ponadto dowodami na to, że wysokie temperatury inspirują myśli samobójcze” — powiedział Solomon Hsiang z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Po przeanalizowaniu tego, jak kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców USA i Meksyku reaguje na gwałtowne wzrosty i spadki temperatur, po przeanalizowaniu ich wpisów na „Twitterze” i innych sieciach społecznościowych, Hsiang i jego koledzy doszli do wniosku, że proces ocieplenia klimatycznego dotyka osoby ze skłonnościami do myśli samobójczych.
Po zbadaniu ponad 600 milionów wpisów uczeni odkryli, że wraz z nadejściem fal gorąca lub po prostu wysokich temperatur, w sieciach społecznościowych częściej zaczęły pojawiać się informacje związane z depresją, samotnością i nastrojem samobójczym. Ich liczba zwiększała się średnio o 0,7% wraz ze wzrostem o jeden procent średniej miesięcznej temperatury.
Jak zauważają klimatolodzy, wzrost liczby tego typu wpisów był nierozłącznie związany ze wzrostem liczby prawdziwych samobójstw w tych dwóch krajach, na które przypada siedem procent samobójstw na całej Ziemi.
Jeśli ocieplenie klimatyczne będzie postępować z obecną prędkością, liczba samobójstw w USA i Meksyku wzrośnie o 1,5 i 2,3% już w połowie tego stulecia, co oznacza dodatkowe 40 tysięcy samobójstw w skali roku. A to, jak zauważa Hsiang, równa się przyrostowi liczby samobójstw, które obserwujemy w czasie kryzysów gospodarczych lub poważnych wstrząsów społecznych.
Co ciekawe, analiza statystyki z ostatnich dwudziestu lat pokazuje, że częstotliwość samobójstw nie zależy od temperatury powietrza w pomieszczeniach, gdzie mogą ją regulować klimatyzacją, lecz od pogody na ulicy. Jak uważają uczeni, świadczy to o tym, że upał może zmieniać stosunek człowieka wobec śmierci lub skłaniać go do mniejszego szacunku wobec samego siebie i życia otaczających go ludzi.
Ilustracja: Tumisu (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com