„Facebook” zaczął blokować wiadomości w Kanadzie

Opublikowano: 02.08.2023 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1993

Gigant mediów społecznościowych Meta od wtorku oficjalnie zakończył dostępność wiadomości na swoich platformach w Kanadzie. Meta, która jest właścicielem „Facebooka” i „Instagrama”, sygnalizuje, że ruch ten nastąpił po tym, jak rząd uchwalił ustawę o wiadomościach online, ustawę C-18, w czerwcu.

Prawo wymaga, aby giganci technologiczni, tacy jak Google i Meta, płacili mediom za treści informacyjne, które udostępniają lub w inny sposób wykorzystują na swoich platformach. „Aby zapewnić jasność milionom Kanadyjczyków i firm korzystających z naszych platform, ogłaszamy dzisiaj, że rozpoczęliśmy proces definitywnego zakończenia dostępności wiadomości w Kanadzie” – zapowiedziała Rachel Curran, szefowa działu polityki publicznej Meta w Kanadzie.

Kanadyjczycy nie będą już mogli przeglądać ani publikować wiadomości na „Facebooku” ani „Instagramie”. Serwisy informacyjne, w tym międzynarodowe, zaczną blokować swoje treści na tych platformach. Wdrożenie zmian na platformach firmy ma potrwać kilka tygodni.

Przywódca konserwatystów, Pierre Poilievre, obarczył odpowiedzialnością rząd liberalny. „To jak w »1984«” – powiedział. „Kto by pomyślał, że w Kanadzie rząd federalny uchwali przepisy zabraniające ludziom oglądania wiadomości?”.

Treści informacyjne będą nadal dostępne online na platformach wydawców.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

Nie chodzi o prawo zabraniające ludziom oglądania wiadomości, jak powiedział Poilievre, lecz o przepisy nakazujące wielkim platformom społecznościowym płacić za publikowanie zajawek z linkami. Podobne prawo w Hiszpanii wywołało gwałtowny spadek ruchu na hiszpańskich portalach informacyjnych.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.