Liczba wyświetleń: 2217
Gigant mediów społecznościowych Meta od wtorku oficjalnie zakończył dostępność wiadomości na swoich platformach w Kanadzie. Meta, która jest właścicielem „Facebooka” i „Instagrama”, sygnalizuje, że ruch ten nastąpił po tym, jak rząd uchwalił ustawę o wiadomościach online, ustawę C-18, w czerwcu.
Prawo wymaga, aby giganci technologiczni, tacy jak Google i Meta, płacili mediom za treści informacyjne, które udostępniają lub w inny sposób wykorzystują na swoich platformach. „Aby zapewnić jasność milionom Kanadyjczyków i firm korzystających z naszych platform, ogłaszamy dzisiaj, że rozpoczęliśmy proces definitywnego zakończenia dostępności wiadomości w Kanadzie” – zapowiedziała Rachel Curran, szefowa działu polityki publicznej Meta w Kanadzie.
Kanadyjczycy nie będą już mogli przeglądać ani publikować wiadomości na „Facebooku” ani „Instagramie”. Serwisy informacyjne, w tym międzynarodowe, zaczną blokować swoje treści na tych platformach. Wdrożenie zmian na platformach firmy ma potrwać kilka tygodni.
Przywódca konserwatystów, Pierre Poilievre, obarczył odpowiedzialnością rząd liberalny. „To jak w »1984«” – powiedział. „Kto by pomyślał, że w Kanadzie rząd federalny uchwali przepisy zabraniające ludziom oglądania wiadomości?”.
Treści informacyjne będą nadal dostępne online na platformach wydawców.
Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net
Uzupełnienie „Wolnych Mediów”
Nie chodzi o prawo zabraniające ludziom oglądania wiadomości, jak powiedział Poilievre, lecz o przepisy nakazujące wielkim platformom społecznościowym płacić za publikowanie zajawek z linkami. Podobne prawo w Hiszpanii wywołało gwałtowny spadek ruchu na hiszpańskich portalach informacyjnych.