Facebook przymykał oko na łamanie zasad przez celebrytów i polityków

Opublikowano: 26.10.2021 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2109

Zespół Facebooka był niekonsekwentny w egzekwowaniu własnych zasad neutralności, a w niektórych przypadkach pozwalał amerykańskim politykom i celebrytom publikować to, co chcą – poinformował „Financial Times”, powołując się na wewnętrzne dokumenty firmy i relacje jej byłych pracowników.

W materiale opisano, że dokumenty, które przejrzano jednoznacznie świadczą o tym, że zarząd firmy „interweniował, aby umożliwić amerykańskim politykom i celebrytom publikowanie wszystkiego, co chcieli w sieci społecznej, mimo próśb pracowników, aby przestali to robić”. Według publikacji, wbrew zapewnieniom o neutralności politycznej Facebooka, firma w obliczu „oskarżeń o stronniczość ze strony konserwatystów” pozwoliła prawicowym politykom na łamanie zasad mających na celu walkę z dezinformacją i szkodliwymi treściami.

Podkreślono, że w wewnętrznym dokumencie z grudnia 2020 roku pracownik Facebooka twierdził, że firma blokowała decyzje o usuwaniu postów na portalu społecznościowym, „gdy widziała, że mogą one zaszkodzić wpływowym osobistościom politycznym”. W niektórych przypadkach, jak twierdzono, ostateczną decyzję mógł podjąć osobiście szef firmy – Mark Zuckerberg.

W dokumentach pojawia się informacja, że w 2019 roku Zuckerberg był rzekomo bezpośrednio zaangażowany w decyzję o pozostawieniu na portalu wideo, w którym stwierdzono, że aborcja „nigdy nie jest medycznie konieczna”. Post został najpierw zablokowany przez moderatora, a następnie – po „skargach od republikańskich polityków” – przywrócony.

Były pracownik Facebooka, który zajmował wysokie stanowisko w firmie powiedział, że Zuckerberg zachęcał pracowników do bycia„nieskazitelnie neutralnymi”, ale trzech innych byłych pracowników powiedziało, że sami byli świadkami tego jak Facebook „wybiórczo stosował się do własnych zasad, traktując w szczególny sposób celebrytów”.

„Wydaje się, że ludzie zarządzający Facebookiem są o wiele bardziej zainteresowani tym, aby nie wyglądać na stronniczych, niż tym, aby faktycznie nie być stronniczymi. Ich wysiłki, aby skupić się na pierwszym, często kolidują z drugim” – powiedział były pracownik firmy.

Była menedżer portalu społecznościowego Frances Haugen powiedziała wcześniej na przesłuchaniu w Senacie USA, że Facebook przedkładał zyski nad interesy użytkowników. Pracowała w Facebooku od 2019 roku i potajemnie skopiowała dziesiątki tysięcy stron wewnętrznych badań firmy, na podstawie których „Wall Street Journal” opublikował kilka artykułów. W maju Haugen zrezygnowała z pracy w Facebooku, a we wrześniu złożyła anonimowe skargi do federalnych organów ścigania, oskarżając portal społecznościowy o oszukiwanie opinii publicznej w kwestii znaczących postępów w zwalczaniu nienawiści, przemocy i dezinformacji w Internecie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. wloczykij 26.10.2021 11:25

  Wow ale sensacja. Czego się spodziewać innego właściciel kłamcą i złodziejem, a użytkownicy coraz głupsi. Weźcie usuńcie tego Facebooka to będzie dla was nadzieja.

 2. fso1500 27.10.2021 01:34

  Wloczykij prawdę powiada. Dno , kiła i syf medialny politycznie usłużny. Komuno wróć 😂

 3. Dgruzin 14.11.2021 14:49

  @fso1500
  Co jest w ludziach, że ciągle chcą równać do złego, porównują do dziadostwa, czy może ciągle o tym myślą? Czy nie chcą (lub ich nie stać moralnie, energetycznie czy duchowo -zwał jak zwał) na dążenie do lepszego?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.