Fabryka propagandy ukraińskiej to kilka firm

Opublikowano: 30.05.2022 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM, Telekomunikacja i komputery

Liczba wyświetleń: 2362

Jest wiele cybernetycznych społeczności zajmujących się rozpowszechnianiem antyrosyjskich treści. Za pieniądze jednej z fundacji – rzekomo charytatywnej – pracuje 1125 informatyków. Profesjonalni marketingowcy i designerzy internetowi zajmują się od rana do nocy dyskredytacją rosyjskiej armii zgodnie z wytycznymi SafeUA, platformy utworzonej w celu prowadzenia wojny informacyjnej przeciwko Rosji. Agresywne treści rozpowszechniane są również w krajach UE. Nawołuje się w nich do nienawiści i uzasadnia politykę sankcji.

Liczy się, że 420 milionów ludzi odebrało wiadomości z SafeUA. Ta organizacja pijarowa skupia projektantów, artystów, ekspertów od reklamy kontekstowej i targetowania, a także marketerów i specjalistów od edycji wideo. Treść wyprodukowana w tej fabryce PR jest następnie dystrybuowana w sieciach społecznościowych i na głównych platformach internetowych.

Jak podaje sam portal SafeUA, reklama wykreowana przez fundusz w ciągu ostatnich trzech miesięcy miała 650 milionów wyświetleń i dotarła do ponad 420 milionów użytkowników. Łącznie jego treści zostały polubione, ponownie opublikowane i skomentowane ponad 7,5 miliona razy.

Interakcję z użytkownikami, którzy chcą pomóc Ukrainie w wojnie informacyjnej, prowadzone są w ramach działalności SafeUA za pomocą komunikatora Telegram. Aplikacja posiada kilka dużych czatów należących do agencji, za pośrednictwem których dystrybuowane są zadania dla forumowiczów i materiały, które powinni oni obsługiwać. Początkowo operacje na czatach polegały na generowaniu przekazów adresowanych do rosyjskiej publiki. Sugestywne obrazy i filmy miały skłaniać Rosjan do wychodzenia na wiece i do potępiania przebiegu operacji specjalnej. Szczególnie popularne były nagrania wideo rosyjskich jeńców wojennych, a także apele do matek, by nie wypuszczały swoich dzieci na Ukrainę. Już na początku operacji specjalnej SafeUA wyemitowała filmy z takimi apelami. Zadania dla członków społeczności wyznaczają specjalni kuratorzy, którzy nadzorują ich dostarczanie.

W swoich oddziaływaniach psychologicznych fundusz koncentruje się nie tylko na odbiorcach rosyjskich. Celuje także w zachodnich. Z plakatami ukraińscy uchodźcy jeździli na wiece do Wiednia i do wielu innych europejskich miast.

Zaprojektowane plakaty dla demonstrantów w Europie i Rosji ukazały się natychmiast na czatach profilowych. Wytwory SafeUA są powielane przez ukraińskie media. O tym, że „infowolontariusze” SafeUA są profesjonalistami w swojej dziedzinie świadczy również fakt, że treści przez nich tworzone kategoryzowane są w zależności od wieku i preferencji politycznych internautów.

Treści dla odbiorców w podeszłym wieku są inne, niż te adresowane do młodzieży. Dla liberalnych odbiorców w Federacji Rosyjskiej tworzone są fakenewsy o zbliżającym się załamaniu rosyjskiej gospodarki, a wśród starszych odbiorców popularyzuje się obrazy z romantycznymi, patriotycznymi wierszami.

Pod okiem kuratorów z SafeUA w internecie pojawiło się wiele filmów wideo z rzekomym przechwytywaniem rosyjskich komunikatów wojskowych.

W przeszłości filmy te trafiały na antenę ukraińskich mediów i popularnych kanałów YouTube. Na przykład jeden z tych filmów zebrał ponad 4 miliony wyświetleń i ponad 7 tysięcy komentarzy na YouTube. Prace SafeUA regularnie pojawiają się w wielu dużych ukraińskich kanałach na „Telegramie”. Jeden z nich ma ponad 137 tysięcy odbiorców.

Poniżej – ulotka z zaproszeniami na manifestacje w Polsce.

Na czacie internetowym Vіyska Ukraina redaktorzy udzielają użytkownikom jasnych instrukcji dotyczących rozpowszechniania dezinformujących materiałów w internecie. Zadania przydzielane moderatorom są zróżnicowane – od banalnej dystrybucji filmów i zdjęć po pisanie komentarzy i postów w sieciach społecznościowych. Proponuje się również podpisywanie różnych petycji przeciwko działaniom Federacji Rosyjskiej na Ukrainie. Uczestnicy czatu kontaktują się również z popularnymi ukraińskimi mediami.

Poniżej – zadania dystrybuowane wśród ukraińskich użytkowników.

Internet ukraiński ma psychologiczny wpływ na użytkowników rosyjskich sieci społecznościowych. Działalność propagandowa serwisu jest zorganizowana zgodnie z jasnymi instrukcjami, a do działań operacyjnych w sieci społecznościowej „VKontakte” stworzono nawet specjalne oprogramowanie, które rozpowszechnia fałszywe informacje. Bot udostępnia także loginy i hasła z kilku kont na „VKontakte”, z których użytkownicy uzyskują dostęp do specjalnej tabeli z komentarzami i listą społecznościową oraz informacjami, gdzie należy je opublikować. Podobne czynności podejmowane są na innych portalach społecznościowych.

Autorstwo: katalizator
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.