Ewakuacja czy kapitulacja?

Opublikowano: 19.05.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1051

Niemal identyczny materiał filmowy ukazany w stacjach Al Jazeera, DW News, Reuters, BBC potwierdza, że w 82 dniu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego 959 członków batalionu Azow opuściło tunele i podziemia kompleksu Azowstal w Mariupolu, poddając się oddziałom rosyjskim.

Brytyjskie media nazywają końcowy akcent walki o najważniejszy port „ewakuacją”. Strona ukraińska wyraziła nadzieję na uratowanie „swych największych bohaterów” i możliwość wymiany w ramach wymiany jeńców wojennych, dodając, że walka trwać będzie nadal.

Niektóre źródła komentując sceny zdania broni i wychodzenia z ruin obiektu przypisują im nazwę Francuskiej Legii Cudzoziemskiej biorąc pod uwagę zróżnicowany skład narodowościowy.

Debata na ten temat w rosyjskiej Dumie skłania się ku przesłuchaniu zatrzymanych przez Komisję Śledczą do Badania Zbrodni Wojennych popełnionych przez rząd Ukrainy.

Przejęci pod kontrolę rosyjskich oddziałów zostali przewiezieni na teren Oleniwki w pełni kontrolowanej przez Rosjan. Około 51 rannych trafiło do szpitala. Razem z walczącymi teren Azowstalu opuścili cywile; wśród nich kobiety i dzieci.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com [1] [2] [3] [4]
Źródło: WolneMedia.net

17

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

 1. hashi 19.05.2022 13:07

  Fakt oczywisty: Wojska ukrywające się w podziemiach Azowstalu głównie neonazistowski pułk Azov i ukraińscy żółnierze poddali się i ogłosili kapitulacje, trwa ich wywożenie do rosyjskiego obozu karnego, gdzie zostaną osądzeni. Część zostanie wymieniona na jeńców rosyjskich.

  Fakt mediów zachodu: Atak wojsk rosyjskich nieudał się, bohaterscy obrońcy Azowstalu zostali ewakuowani.

  Oto przykład jak media bezkarnie wulgarnie bezkrytycznie przekształcają prostą i oczywistą informacje w skrajnie propagandowy bełkot.

 2. MasaKalambura 19.05.2022 15:03

  Neonazistowski pułk Azov to też wulgarna propaganda. Owszem opierali się oni na historii UPA bez potępiania jej współpracy z Wermachtem i SS. Tak jak to zrobili Estończycy, Litwini, Węgrzy, Francuzi (Vichy), Włosi i cała reszta krajów osi.

  Jednak trudno jednoznacznie stwierdzić czy w czynach również byli nazistami. Z cała pewnością jakaś część to wychwalała, ale również z całą pewnością nie wszyscy. A to zdecydowanie istotny fakt, pomijany zarówno przez Wschód jak i Zachód.

  Ten fragment swej historii Ukraina musi zdefiniować na nowo. Bez wątpienia.

 3. AlbertW41 19.05.2022 16:37

  MasaKalambura to kto jest neonazista okaze sie jak sprawdza im tatuaze. Byly przypadki wypalania ich aby nie zdradzic ich ideologi. Ja od siebie dodam ze wielu z nich przed poddaniem chcialo swastyke przerobic na serduszko a AZOW na LOVE.

 4. Rhumek 19.05.2022 17:19

  MasaKalambura 19.05.2022 15:03
  Z jakiego to niby powodu piszesz w czasie przeszłym ? cyt.
  ,, Owszem opierali się oni na historii UPA bez potępiania jej współpracy z Wermachtem i SS.,,
  Juz nie popierają ? No można się domyślać , ze te dwa tysiące już zapomniały powody dla których popierały.
  O ich czynach a raczej ich ocenie teraz będzie decydował sad. Rosyjski.
  Wystarczająco dużo jest materiałów w ich własnych postach potwierdzających …….
  nazizm
  A nie jest to jedyny taki ,,batalion,,
  c.d.n.
  Sława nazistom poddającym się armii rosyjskiej
  Przepraszam, nie poddającym się lecz ,,ewakuowanym,, dzięki komikowi 🙂

 5. MasaKalambura 19.05.2022 20:22

  Czas przeszły, bo większość tych sił już po drugiej stronie zasłony życia. Czas przeszły bo przed wojną. Jak będzie po wojnie sam jestem ciekaw. Bo to przechwalanie się nazistowska przeszłością jest główną wygodną wymówką Putina dla tej wojny. A i na zachodzie, do którego Ukraina swoją zaskakująco skuteczną obroną aspiruje, to nie uchodzi i jest zwalczane. W Polsce karą więzienia.

  Naprawdę ciekaw jestem i mam szczerą nadzieję na zmianę tej narracji i zepchnięcie takich przekonań na margines.

 6. g0dny 19.05.2022 22:07

  MasaKalambura
  Panie kalamburamasa , są takie media gdzie można sobie powybielać neonazistów i z nich robić bochaterow, “Media Głównego nurtu”
  Wciskać takie bajki też się Panu ludziom którzy są zwolennikami wolnych mediów nie uda lub uda ale do czasu proszę mi wierzyć….
  Jak słusznie zauważył kolega Rhumek to nie jest jedyny taki “batalion” może jeśli chodzi o przyznane mu prawa to jedyny, a takie jak np c14, svoboda, sicza karpacka to co to jest? (No tak svoboda udziela się też bardziej publicznie i politycznie to może ich się nie zalicza czy jak?)
  Ktoś kto czyta artykuły nie tylko w Polsko języcznych mediach wie dobrze że na ukraine były największe tego typu ruchy, najbardziej zorganizowane w całej Europie. Czy nie było? Były coroczne spotkania grup neonazistowskich i podobnych z całej Europy czy nie były?
  Jakby Pan nie wiedział to ja czytałem że jeszcze w poprzednim roku były…. Chociaż skoro tak Pan tu broni takich batalionów to myślę że dobrze Pan wie co było i co jest…
  I proszę bardzo niech sobie tam siedzą na Ukrainę ale w sytuacji gdy Polska jest zagrożona o wiele bardziej wjazdem takich osobników to gwarantuje że Polacy lubią zmieniać zdanie albo zaprzeczać oficjalnej narracji mediów i szybko się skończy te jednoczenie na siłę z krajem który jest nam winny przeprosiny, podziękowania i nie jest krajem z którym Polska i Polacy będzie się jednoczyć, za dobrze to jest podkreślane w historii. Polaków i Ukraińców nie da się zjednoczyć chociażby tutaj nie wiadomo co wymyślić, a jednoczenie pod pretekstem zagrożenia ze strony Rosji to już było wałkowane od wieków i nigdy się nie udawało także i tym razem jestem o to spokojny.

 7. MasaKalambura 19.05.2022 22:34

  Nikogo nie wybielam. Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej jest niemoralne. Nie wszyscy Bandrowcy to neonaziści. Choć są wśród nich neonaziści. Nie wszyscy żołnierze Ukrainy to Banderowcy. Choć Banderowcy są wśród nich. Podobnie nie wszyscy Ukraińcy. Jest to skrót myślowy Putlerowców. Stosujących ten skrót także wobec Polaków, bo wspieramy obronę Ukrainy. I szerzej NATO. Z tego samego powodu. Jest to prymitywne i głupie.

  Jesteś nazistą? Wedle propagandy rosyjskiej tak. Bo jesteś Polakiem.

 8. Rgga34 19.05.2022 23:27

  Nie kazdy “Banderowiec to neonazista”. Równie dobrze można by użyć stwierdzenia, że nie każdy SS-Mann był nazista albo nie każdy hitlerowiec był neonazista.
  No nie da się czarne nazwać białym.

  W necie krąży wiele drastycznych filmów na których łapani rosyjscy żołnierze mają wydłubywane oczy i wbijany nóż do mózgu. Na końcu każdej masakru wieczone okrzykiem ukraińskim.
  Nie twierdzę, że druga strona zostaje dłużna, jednak z historii znamy kto napisał 362 sposoby na zabicie Lacha.

 9. g0dny 20.05.2022 00:03

  MasaKalambura
  Drogi Panie KalamburaMasa na takie stare numery z parasolem to sobie Pan możesz kogoś kto komentuje mainstreamowe media wrabiać, wszyscy Ukraińcy myślą że Polacy im wierzą na słowo, tak samo z tym że bronią nas przed imperium Rosyjskim…. Propagandę Rosyjską to ja znam i rozmawiam z Rosjanami wbrew temu co chcesz Pan zasugerować propaganda Rosyjska twierdzi że “Polski rząd” (czyli tak naprawdę Polsko jezyczny nierząd) wspiera nazistów na Ukrainie w związku z czym sugerują iż może też ma naleciałości nazi.
  Rosjanie wiedzą lepiej niż nam się wydaje i na kraje NATO oraz unijne mają inne metody działania.
  Proszę sobie wciskać takie bzdury gdzie indziej tak samo jak z tym że nie każdy banderiwiec jest nazistą hahahaha Pan jest poważny?
  Nie każdy jest nazistą bo są banderowcy którzy są jeszcze gorsi? Dobre żarty….

  Rgga34 – jeśli już tak się zagłębiamy to zapewne chodzi o to że istnieje pewna narracja na Ukrainie która wybiela banderę twierdzi że był on przeciwny wstąpieniu do eses i całej masie innych rzeczy ze względu na to że w tym czasie był w więzieniu, i fakt że był ale wydawał pisemne rozkazy a co do eses najprawdopodobniej jako pseudo patriota był przeciwny gdyż chciał zorganizować swój oddział a eses zakazali Ukraińcom mówić o swojej narodowości, co nie zmienia faktu że po wyjściu szybko zmienił zdanie i już nie był przeciwko eses (wiedział co by się stało w innym przypadku pewnie)

 10. MasaKalambura 20.05.2022 05:35

  A, już wszystko jasne… Rosjanie wiedzą lepiej. Najlepiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.