Eutanazja w Kanadzie coraz bardziej powszechna

Opublikowano: 14.08.2022 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1150

Health Canada opublikowało niedawno Trzeci Doroczny Raport na temat Pomocy Medycznej przy Umieraniu w Kanadzie (2021). Dane są zbierane z raportów składanych przez lekarzy lub pielęgniarki, którzy przeprowadzali eutanazję.

Raport wskazuje, że liczba wspomaganych zgonów wzrosła o 32,4 procent, co stanowiło 3,3 procent wszystkich zgonów w 2021 roku. Biorąc pod uwagę wszystkie źródła danych, całkowita liczba przypadków eutanazji (MAiD) zgłoszonych z powodu wspomaganych zgonów w Kanadzie od legalizacji do 31 grudnia 2021 r. wynosi 31 664.

W raporcie wskazano, że w związku z uchwaleniem ustawy C‑7 w marcu 2021 r. 2,2% wspomaganych zgonów stanowiły osoby, „których śmierć naturalna nie była racjonalnie przewidywalna”.

Jest to pierwszy raport Health Canada MAiD od czasu, gdy w marcu 2021 r. rząd federalny rozszerzył uprawnienia do eutanazji, uchwalając ustawę C‑7. Zmiana legislacyjna poszerzyła zakres eutanazji w Kanadzie na pięć kluczowych sposobów:

1. Ustawa C‑7 usunęła wymóg, aby naturalna śmierć osoby była racjonalnie przewidywalna. Dlatego osoby, które nie są śmiertelnie chore, mogą zwracać się z prośbą o zabicie.

2. Ustawa C‑7 zezwala lekarzowi lub pielęgniarce na śmiertelny zastrzyk osobie, która nie jest w stanie wyrazić zgody, jeśli ta osoba została wcześniej zatwierdzona do wspomaganej śmierci. Dlatego w Kanadzie osoby nie posiadające zdolności podejmowania decyzji mogą umrzeć w wyniku eutanazji.

3.Ustawa C‑7 zrezygnowała z dziesięciodniowego okresu oczekiwania, jeżeli naturalną śmierć osoby uważa się za dającą się racjonalnie przewidzieć. W ten sposób osoba może poprosić o eutanazję gdy ma „zły dzień” i umrzeć jeszcze tego samego dnia.

4. Bill C‑7 stworzył dwutorowe prawo. Osoba, której naturalną śmierć uważa się za racjonalnie przewidywalną, nie ma okresu karencji, podczas gdy osoba, której naturalna śmierć nie jest uznawana za racjonalnie przewidywalną, ma 90-dniowy okres oczekiwania, zanim zostanie zabita przez śmiertelny zastrzyk.

5. Bill C‑7 zatwierdził eutanazję również w przypadku chorób psychicznie chorych, ale ustanowił dwuletnie moratorium na jej wykonywanie, aby stworzyć opracować wytyczne.

Dane wskazują, że w 2021 r. było 12 286 próśb pisemnych o MAiD, co stanowi wzrost o 27,7 proc. w stosunku do liczby próśb pisemnych w 2020 r. Większość próśb pisemnych (9950 lub 81 proc.) skutkowała wspomaganym zgonem. Dane wskazują, że 9 950 pisemnych wniosków spowodowało eutanazję, ale odnotowano 10 064 zgłoszonych zgonów z powodu eutanazji.

Było 2336 wniosków (19 procent), które zakończyły się wynikiem innym niż MAiD: 231 osób wycofało swoją prośbę (1,9 proc. próśb pisemnych); 487 osób uznano za niekwalifikujących się (4% pisemnych wniosków); 1618 osób zmarło przed otrzymaniem MAiD (13,2 procent pisemnych próśb).

Niepokoi fakt, że odrzucono tylko cztery procent pisemnych wniosków. Holandia i Belgia mają wyższy odsetek osób uznanych za niekwalifikujące się.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.