Europejski rynek otworzy się na Meksyk

Opublikowano: 06.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 546

Komisja Europejska miała zakończyć negocjacje z władzami Meksyku, dotyczące podpisania wzajemnej umowy o wolnym handlu. W ten sposób europejskie rynki zostaną otwarte na meksykańskie produkty, które nie będą objęte cłami. Najbardziej porozumieniem mogą czuć się zaniepokojeni rolnicy, bo do obrotu trafi między innymi zakazana wcześniej meksykańska wieprzowina.

Ostatnie punkty sporne dotyczące przyszłej umowy o wolnym handlu zostały rozstrzygnięte podczas rozmów, które prowadził unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan i meksykańska minister gospodarki Graciela Márquez Colín. Podczas rozmowy telefonicznej uzgodniono dokładny zakres wzajemnego otwarcia rynków zamówień publicznych oraz wysoki poziom przewidywalności i przejrzystości procesów zamówień publicznych.

Tym samym już niedługo Unia Europejska i Meksyk mogą zawrzeć rozszerzoną wersje umowy o wolnym handlu. Dotychczas wzajemne porozumienia dotyczyły obrotu określonym zakresem towarów. Kwestią tą regulował traktat z 2000 roku, dopuszczający możliwość obrotu artykułami przemysłowymi, usługami, zamówieniami rządowymi, inwestycjami oraz płodami rolnymi.

Teraz w praktyce cały handel pomiędzy UE i Meksykiem będzie bezcłowy, co ma doprowadzić do zwiększenia obrotów handlowych. W ubiegłym roku były one warte blisko 66 mld euro, przy czym przynajmniej na razie bilans jest korzystniejszy dla państw unijnych. To może jednak się zmienić, gdy cła nie będą obowiązywać na meksykańskie produkty rolne. Projekt umowy przewiduje bowiem dopuszczenie do obrotu meksykańskiej wieprzowiny, dotychczas zakazanej ze względów zdrowotnych.

Na podstawie: Euractiv.com, Trans.info/pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. adambiernacki 06.05.2020 23:14

    Jedzie papu pod wydział dla polskich murzynów

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.