Europejski identyfikator elektroniczny

Opublikowano: 11.09.2020 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1340

Przywódcy UE zaapelują o przeznaczenie „znacznej części” funduszu naprawczego na wzmocnienie suwerenności cyfrowej.

Przywódcy UE zwrócą się do Komisji Europejskiej pod koniec tego miesiąca o opracowanie ogólnounijnego publicznego systemu identyfikacji elektronicznej (e-ID) w celu uzyskania dostępu do transgranicznych usług cyfrowych, zgodnie z projektem porozumienia ze szczytu opublikowanym na stronie Euractiv.com.

Wzmocnienie autonomii i suwerenności Europy w następstwie pandemii będzie głównym tematem Rady Europejskiej, która odbędzie się w dniach 24 i 25 września w Brukseli, gdzie inicjatywy cyfrowe będą odgrywać ważną rolę. W ramach swoich planów 27 szefów państw i rządów chce mieć solidny i funkcjonalny cyfrowy ekosystem w całej Unii dla swoich obywateli.

W tym celu przywódcy UE zaapelują o opracowanie „ogólnounijnej bezpiecznej publicznej identyfikacji elektronicznej (e-ID), która zapewni obywatelom kontrolę nad ich tożsamością i danymi online, a także umożliwi dostęp do transgranicznych usług cyfrowych” – czytamy w projekcie dokumentu. Zwrócą się oni do Komisji o przedłożenie wniosku w sprawie inicjatywy „Europejskiej identyfikacji cyfrowej” do połowy 2021 r., a państwa członkowskie mają nadzieję, że ogólnounijny e-ID będzie przeznaczony zwłaszcza dla transgranicznych usług cyfrowych, których rynek ma się w dalszym ciągu rozwijać na potrzeby gospodarki cyfrowej.

W ostatnich latach poczyniono pewne postępy w tej dziedzinie na poziomie technicznym, aby zagwarantować interoperacyjność krajowych e-ID. Dzięki temu od września 2018 r. przepisy unijne umożliwiają obywatelom korzystanie z krajowego e-ID również w celu uzyskania dostępu do usług publicznych za granicą w innych państwach członkowskich. W tym kontekście Komisja starała się ostatnio zaktualizować przepisy dotyczące operacji identyfikacji elektronicznej w UE, w ramach rozporządzenia eIDAS, w celu stworzenia bardziej zharmonizowanego i odpornego rynku systemów identyfikacji elektronicznej w całym bloku.

Rozpoczynając latem publiczne konsultacje Komisji w sprawie planów, wiceprzewodnicząca Komisji ds. Cyfrowych Margarethe Vestager powiedziała, że przegląd rozporządzenia eIDAS z 2018 r. „Ma na celu poprawę jego skuteczności, rozszerzenie korzyści na sektor prywatny i promowanie zaufanych technologii cyfrowych tożsamości dla wszystkich Europejczyków oraz stworzyć bezpieczną i interoperacyjną europejską tożsamość cyfrową, która daje obywatelom kontrolę”.

Konsultacje trwają do 2 października, a dalsze szczegóły na temat starań UE o rozszerzenie ram identyfikacji elektronicznej mają zostać przedstawione w ustawie o usługach cyfrowych, która ma zostać ujawniona przez Komisję pod koniec roku. Ponadto, po podniesieniu się Europy po gospodarczych wstrząsach spowodowanych pandemią koronawirusa, przywódcy UE pod koniec tego miesiąca wezwą również do przeznaczenia „znacznej części” funduszu naprawczego, w szczególności 672 mld euro przeznaczonych na naprawę i Resilience Facility dla sektora cyfrowego.

Obszary priorytetowe to superkomputery i obliczenia kwantowe, Blockchain i sztuczna inteligencja skoncentrowana na człowieku; mikroprocesory, cyberbezpieczeństwo, edukacja cyfrowa i 5G. W ostatecznym projekcie wezwano państwa członkowskie do przedstawienia krajowych planów rozbudowy infrastruktury zgodnie z planem do końca roku. Trwający rozwój infrastruktury 5G w Europie obarczony jest szeregiem opóźnień związanych ze sporem handlowym między USA a Chinami oraz pandemią koronawirusa. Obecne cele w tej dziedzinie obejmują uruchomienie usług 5G we wszystkich państwach członkowskich UE najpóźniej do końca 2020 r., a także „szybki rozwój”, który zapewni „nieprzerwany zasięg 5G na obszarach miejskich i wzdłuż głównych szlaków transportowych. do 2025 r.”, zgodnie z planem działania 5G dla Europy.

Przywódcy UE skupią się również na znaczeniu przeglądu unijnych reguł konkurencji, aby lepiej konkurować z USA i Chinami. To delikatna debata między tymi, którzy chcą gruntownego przeglądu przepisów, zwłaszcza Francji i Niemiec, a innymi rządami opowiadającymi się za drobnymi poprawkami. W projekcie wezwano do „dostosowania europejskich ram konkurencji w celu sprostania wyzwaniom związanym z zieloną transformacją, transformacją cyfrową, a także kontekstem globalnym oraz zapewnieniem pewności prawa podmiotom gospodarczym i wspieraniem innowacji, w tym w sektorze cyfrowym”.

Komisja opublikuje pierwsze wyniki trwającego przeglądu reguł konkurencji w przyszłym roku, aby lepiej odzwierciedlić nowe cechy gospodarki cyfrowej i „zielone” cele. Oczekuje się również, że przywódcy będą wspierać prace Komisji mające na celu zajęcie się systemową rolą, jaką odgrywają niektóre platformy internetowe (tzw. „Strażników bram”).

Na froncie przemysłowym przywódcy zwrócą się do Komisji o zidentyfikowanie strategicznych zależności i zaproponowanie środków mających na celu ich zmniejszenie, w tym poprzez dywersyfikację łańcuchów produkcji i dostaw. W projekcie tekstu wezwano również do opracowania nowego ważnego projektu stanowiącego przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania, łączącego fundusze UE i zasoby państw członkowskich. Blok uruchomił takie projekty dotyczące baterii, Internetu rzeczy i wodoru. Strategia przemysłowa po pandemii powinna również rozwijać nowe sojusze przemysłowe, wspierać MSE i wzmacniać obszary kosmiczne i obronne.

Przywódcy UE omówią również sprawy zagraniczne podczas spotkania w Brukseli. Odbędą „strategiczną dyskusję” na temat Turcji i omówią między innymi stosunki UE-Chiny po wideo-szczycie UE-Chiny 14 września.

Autorstwo: Jorge Valero i Samuel Stolton
Źródło oryginalne: Euractiv.com
Źródło polskie: MrEnigmatis.wordpress.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.