Liczba wyświetleń: 701
Tegoroczna zima jest w Europie rekordowo ciepła. W Niemczech ostatnia tak ciepła zima miała miejsce w 1881 roku. Konsekwencją ciepła jest nie tylko przyjemniejsza aura, ale też lepsze warunki do przetrwania zimna przez insekty. Uczeni twierdzą, że gdy zrobi się cieplej doświadczymy plagi komarów.
Rejestrowane temperatury, były najwyższe w ponad 130-letniej historii obserwacji meteorologicznych w Niemczech. Mniej mroźnych dni to lepsze warunki dla przyrody i na pewno komary też na tym skorzystają. Uczeni z Senkenberg Research Institute twierdzą, że z reguły zimujące jaja komarów są zagrożone z powodu zimna jednak ostatnie ocieplenie powoduje, że zacierają się granice między porami roku o jest korzystnym czynnikiem dla przetrwania potomstwa owadów.
Wystarczy kilka ciepłych dni, a zacznie się proces transformacji jaj komarów w dorosłe owady. Wylęgną się lokalne gatunki tych krwiopijców, ale jeśli będzie cieple również latem, mogą do nich dołączyć egzotyczne owady znane z obszarów tropikalnych. Obszary występowania gatunków takich jak Aedes aegypti czy Aedes albopictus, zwany komarem tygrysim, przesunęły się znacznie na północ ze względu na wzrost temperatury w ich rodzimych siedliskach.
Komary tygrysie spotykano już w niemieckim krajach związkowych Badenia-Wirtembergia, Hesja i Nadrenia Północna-Westfalia. Należy się spodziewać, że oba gatunki będą się rozprzestrzeniać i zaczną konkurować z lokalnymi gatunkami. Te tropikalne komary były już spotykane również w Czechach i w południowej Polsce. Komary tygrysie są niebezpieczne, ponieważ mogą one być nosicielami egzotycznych chorób, takich jak zapalenie mózgu Zachodniego Nilu lub gorączka denga.
Źródło: Zmiany na Ziemi
@bos Zdrowiem