Europa uruchamia mechanizm sankcji wobec Iranu

Opublikowano: 15.01.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1215

We wspólnym oświadczeniu Francja, Niemcy i Wielka Brytania ogłosiły uruchomienie mechanizmu, mającego na celu przywrócenie sankcji wobec Iranu ze względu na rzekome naruszenie przez niego porozumienia nuklearnego. Sam Iran jest z kolei gotów odpowiedzieć na takie działania, zarzucając Unii Europejskiej poddawanie się dyktatowi Stanów Zjednoczonych.

Wspomniane trzy europejskie kraje miały zwrócić się o uruchomienie mechanizmu rozstrzygania sporów. Jest on elementem podpisanego w 2015 roku porozumienia nuklearnego pomiędzy światowymi mocarstwami a Iranem. Zgodnie z umową można go uruchomić, gdy jedna ze stron, która podpisała dokument, zaczyna prowadzić działania sprzeczne z jego postanowieniami.

Tym samym pozytywne rozpatrzenie takiego wniosku może spowodować, że Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przywróci sankcje, które obowiązywały przed 2015 rokiem. Warto jednocześnie podkreślić, że po wdrożeniu takiego mechanizmu Iran ma dokładnie 15 dni na dojście do ponownego porozumienia z pozostałymi sygnatariuszami wspomnianego porozumienia.

Irańskie władze w odpowiedzi potępiły działania największych państw UE, określając ich ruch za „pasywny” i „niekonstruktywny”, dlatego też są gotowe na zdecydowaną odpowiedź na podobne próby. Teheran podkreślił jednocześnie, że w dobrej wierze przyjmuje on wszelkie propozycje konstruktywnego dialogu. Nie zmienia to jednak faktu poddawania się amerykańskiej presji przez kraje europejskie.

W maju ubiegłego roku Iran zdecydował się na wdrożenie środków zaradczych, będących odpowiedzią na wycofanie się dokładnie rok wcześniej z porozumienia przez Stany Zjednoczone. Ostatecznie od 3 stycznia strona irańska nie przestrzega już postanowień umowy, ponieważ nie była ona respektowana przez pozostałych sygnatariuszy. Dodatkowo w ten sposób Teheran odpowiedział na zamordowanie dowódcy sił Al-Kuds, gen. Ghasema Soleimaniego.

Na podstawie: PressTv.com, BBC.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Maximov
Użytkownik
Maximov

Choć nie pałam żadną sympatią do rządów Ajatollahów w Iranie to bezczelność USA wobec Iranu poraża.
Źle to się skończy.
Najbardziej szkoda mi zwykłych ludzi, którzy będą cierpieć i ginąć dla jakichś partykularnych interesów różnych szemranych grup.

franek
Użytkownik
franek

Porozumienia z Zachodem są tyle warte co papier na którym je napisano.