ETPC przyjął pozew Swiridowa przeciwko polskim władzom

Opublikowano: 22.05.2019 | Kategorie: Media, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 448

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął do rozpatrzenia skargę dziennikarza MIA „Rossiya segodnya” Leonida Swiridowa na decyzję polskich władz o pozbawieniu go statusu rezydenta UE i zakazie wjazdu do strefy Schengen na 5 lat.

W dyspozycji Sputnika jest list z kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w którym czytamy, że do rozpatrzenia przyjęto sprawę o numerze 3148/19 „Swiridow przeciwko Polsce”.

W swoim liście kancelaria informuje, że „Trybunał przystąpi do rozpatrzenia skargi tak szybko, jak to możliwe na podstawie przedstawionych informacji i dokumentów”.

Swiridow zwrócił się do ETPC po tym, jak Naczelny Sąd Administracyjny w Polsce w 2018 roku uznał za prawomocne pozbawienie go statusu rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej i wpisanie na listę osób, których pobyt w krajach Schengen jest niepożądany.

Sądy w Polsce wielokrotnie odmawiały Swiridowowi prawa uczestniczenia w rozprawach sądowych w jego sprawie, a także odmawiały prawa do przesłuchania świadków.

W pozwie do ETPC rosyjski dziennikarz żąda zniesienia nielegalnych decyzji podjętych przez polskie władze, a także odszkodowania w wysokości 40 tysięcy euro i odszkodowania za koszty adwokata.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski 24 października 2014 roku bez podania przyczyn anulowało akredytację dziennikarską Swiridowa, który pracował w Warszawie od 2003 roku. Następnie polskie władze rozpoczęły procedurę administracyjną w celu pozbawienia Swiridowa zezwolenia na pobyt – statusu rezydenta długoterminowego UE. Po jego anulowaniu, zgodnie z decyzją organu administracyjnego, dziennikarz opuścił kraj w ciągu 30 dni. Został zmuszony do wylotu z Warszawy do Moskwy 12 grudnia 2015 roku bez decyzji sądu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.