ETPC odtajnił śledztwo ws. więzień CIA w Polsce

Opublikowano: 06.02.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 523

Pod koniec stycznia w Europejskim Trybunale Praw Człowieka zapadła decyzja o odtajnieniu postępowania dotyczącego skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego przeciwko Polsce. Saudyjczyk twierdzi, że był przetrzymywany w więzieniu CIA na terenie Polski.

“Trybunał zdecydował zaprzestać stosowania zasady 33 par. 2 regulaminu i znieść poufny charakter postępowania. (…) W konsekwencji pisma procesowe będą dostępne dla opinii publicznej i przekazywane przedstawicielom trzeciej strony postępowania” – napisano w dokumencie. Reguła 33 par.2 regulaminu Trybunału stosowana jest by ograniczyć dostępność informacji o procesie “ze względu na moralność, porządek publiczny lub bezpieczeństwo państwowe”.

Taka decyzja wywołała nerwowe reakcje polskiego MSZ, według którego jest zaskakująca i ogranicza możliwość współpracy z Trybunałem Praw Człowieka. Polskie władze ubiegały się o ograniczenie dostępu do dokumentów, które przekazały do prowadzenia sprawy, twierdząc, że ich upublicznienie mogłoby zaszkodzić śledztwu polskiej prokuratury toczącemu się w tej sprawie.

Pytany na ten temat Maciej Szpunar, wiceszef MSZ odpowiedział że rząd gotowy jest do pełnej współpracy aby wyjaśnić sprawę Abd al-Rahima al-Nashiriego, ale w krajowych aktach sprawy są informacje dotyczące “kluczowych aspektów bezpieczeństwa państwa polskiego”, które nie powinny zostać odtajnione. “Trybunał musi sobie zdawać sprawę, że w momencie, gdy przesądza o upublicznieniu wszystkich informacji przekazanych przez polski rząd, to siłą rzeczy ogranicza naszą możliwość współpracy” – powiedział Szpunar.

Europejski Trybunał Praw Człowieka oczekuje od polskiego rządu pełnych akt śledztwa lub odpowiedzi na pytania, które rozstrzygnęłyby sprawę. Szpunar natomiast zasłania się postępowaniem prokuratorskim, twierdząc, że “dopiero po zakończeniu tego postępowania, będziemy mogli odpowiedzieć na pytania, które Trybunał zadał”. Uzasadniając to opinią, iż “rząd nie może sobie pozwolić na to, by przesądzać ustalenie, które prowadzi niezależna od rządu prokuratura”. O samym śledztwie powiedział natomiast, że “toczy się swoim tempem i nie ma jakichkolwiek sygnałów, że jest ono nadmiernie przedłużane”.

Szpunar nie wspomniał jednak że już w 2011 roku adwokaci Abd al-Rahima al-Nashira złożyli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skargę w związku z “przewlekłością i nieefektywnością polskiego śledztwa”.

Niepokoju MSZ nie podziela wiceszef Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dr Adam Bodnar. Według niego, “strona polska nie przekazała Strasburgowi nic takiego, co zasługiwałoby na utajnienie – jedynie informację, że polska prokuratura prowadzi śledztwo, w jakiej sprawie i ile osób przesłuchała oraz ile tomów liczą akta postępowania” – mówi. “Strona polska zażądała absolutnej tajności i zapowiedziała, że nic więcej nie przekaże, bo to tajemnica i interes państwa. Skoro tak, to nie dziwi, że Trybunał nie chciał grać w tę grę i odtajnił postępowanie” – dodał.

Abd al-Rahim al-Nashiri od grudnia 2002 roku jest więziony przez Amerykanów z powodu oskarżeń o atak terrorystyczny na okręt amerykańskiej marynarki wojennej USS Cole w 2000 r. w Jemenie. Został schwytany dwa lata później i prawdopodobnie od 5 grudnia do 6 czerwca 2003 roku przebywał w tajnym więzieniu CIA na terenie Polski. W tym czasie prawdopodobnie był torturowany. Obecnie przebywa w Guantanamo.

Na podstawie: PAP
Źródło: Autonom


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Takie_tam 06.02.2013 09:26

    “(…) informacje dotyczące “kluczowych aspektów bezpieczeństwa państwa polskiego””
    Popłakałem się ze śmiechu. Bezpieczeństwo państwa polskiego hehe Bo wszystkie fabryki, banki itp są w naszych rękach i aby tego bronić mamy świetnie wyszkoloną i wyposażoną armię oraz jeden z najlepszych wywiadów na świecie buehehehe

    “(…)O samym śledztwie powiedział natomiast, że “toczy się swoim tempem…”
    Swoim tempem tzn jakim? Czy to tempo jest adekwatne do obowiązujących norm. Sąsiad ma do spłaty kredyt. Trochę się spóźnia z płaceniem. Bank go ponagla. Sąsiad mu odpowiada, że przygotowania do spłaty kredytu toczą się swoim tempem. hehe

    Tego bełkotu to już nie daje się ani czytać, ani słuchać.

  2. kozik 06.02.2013 10:17

    Gdybym był uważnym obserwatorem, to stwierdziłbym, że byli SB-cy(przefarbowani na agentów FBI, BND, albo GRU), post-komunistyczni i post-solidarnościowi aparatczycy trzęsą portkami z powodu konsekwencji, jakie może mieć udowodnienie, że więzienia jednak były.
    Kilka dni temu tow. Miller hipnotycznie uspokajał, że więzień nie było, ale mimochodem zasugerował, że drążenie tematu oznacza niebezpieczeństwo dla polskich żołnierzy i pracowników.

    Stwierdziłbym też, że komuna zaprzedała się za garść USD, bezpieka w momencie zmiany ustrojowej sprzedała się zagranicznym agencjom, nomenklatura uwłaszczyła się, a społeczeństwo płaci za ambicje szuj nie tylko zadłużeniem publicznym, ale też ofiarami w misjach “pokojowych”.

    Na szczęście jestem lemingiem i bardziej interesuje mnie chleb powszedni i co się dzieje z matką Madzi.

  3. Hassasin 06.02.2013 13:17

    A Mossad to gdzie ? Zapomnieli ..nie ładnie 😉

  4. Il 07.02.2013 09:48

    Czy nazwisko Miller pochodzi od niemieckiego Müller i wywodzi się z Niemiec ?

    Co robił usa’nski (germanski ?) militarny okret podwodny w Jemenie ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.