Erdogan porządzi do 2029 roku?

Opublikowano: 24.11.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 724

Devlet Bahceli, lider nacjonalistycznej partii MHP poparł we wtorek pomysł zmian konstytucyjnych w Turcji. Referendum w tej sprawie ma się odbyć na wiosnę – jeśli propozycje Erdogana wejdą w życie, polityk będzie mógł pozostawać u władzy jeszcze przez 13 lat.

Dokładna treść zmian nie jest jeszcze znana, jednak według informacji z mediów zmiany doprowadziłyby do znacznego wzmocnienia pozycji prezydenta przy osłabieniu parlamentu i praktycznego zniesienia trójpodziału władzy. Zniesiona miałaby zostać funkcja premiera, powstałyby za to stanowiska dla dwóch wiceprezydentów, wybieranych bezpośrednio przez głowę państwa. W jego ręku skupiałaby się także władza ustawodawcza.

Jak dotąd spodziewano się, że parlament odrzuci projekt referendum w tej sprawie, jednak nacjonalistyczne i eurosceptyczne ugrupowanie MHP daje wyraźne sygnały, że może poprzeć zmiany – Devlet Bahceli, przewodniczący partii, nazwał je we wtorek “rozsądnymi”. Przychylił się w ten sposób do stanowiska rządu, który uważa, że obecny system parlamentarny się “nie sprawdza”. Zupełnie przeciwnego zdania jest opozycja, która w referendum widzi kolejny po nieudanej próbie zamachu sposób na zwiększenie poziomu autorytaryzmu i wprowadzenie jednoosobowych rządów tyrana, jakim już dzisiaj jest Recep Tayyip Erdogan. Takie stanowisko reprezentuje największa partia CHP oraz lewicowe HDP, partia tureckich Kurdów.

W tym tygodniu w Turcji doszło do kolejnych zwolnień “nielojalnych” pracowników służby cywilnej, policji i wojska, którzy mieliby być powiązani za oskarżanym o lipcową próbę zamachu Fethullahem Gulenem. W ostatnim czasie aresztowano także posłów HDP i przeprowadzono kolejny zamach na niezależne media. W odpowiedzi dwie duże frakcje w Parlamencie Europejskim, chadecy i socjaliści, wezwali do całkowitego zamrożenia rozmów o akcesie Turcji do Unii Europejskiej. Jednak jak tłumaczył Erdogan, kraj wciąż “nie został dostatecznie oczyszczony” i konieczne są kolejne fale represji politycznych i aresztowań.

Obecnie trwa druga z rzędu kadencja prezydenta, która rozpoczęła się w 2014 roku i skończy w 2019. Jeśli wówczas zostanie ponownie wybrany, będzie mógł rozpocząć trzecią, ostatnią i – zgodnie z obecną konstytucją – kadencję i sprawować władzę do 2024 roku, a potem będzie musiał odejść. Dzięki przymierzu z nacjonalistami, którzy dzielą z nim nienawiść do mniejszości kurdyjskiej, może jednak zdobyć możliwość sprawowania czwartej i nieograniczonej w zasadzie władzy w kraju.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.