Erdogan oskarża Assada o kupowanie ropy od ISIL

Opublikowano: 20.11.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne wykorzystują wszystkie samoloty bojowe z bazy Hmeymim w pobliżu syryjskiego miasta Latakia do ataku na pozycje terrorystów, powiedział w czwartek przedstawiciel Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej pułkownik Igor Klimow. „Aktywnie wykorzystujemy wszystkie dostępne samoloty bojowe na lotnisku Hmeymim” — powiedział. Według przedstawiciela Sił Powietrzno-Kosmicznych FR „samoloty odbywają loty w celu wykonywania misji bojowych zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy”. Klimow potwierdził również, że intensywność działań grupy uderzeniowej Sił Powietrzno-Kosmicznych w Hmeymim w ostatnich dniach znacznie wzrosła.

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne naniosły trzeci zmasowany atak na pozycje grup terrorystycznych w Syrii, poinformował w czwartek kierownik głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji, generał pułkownik Andriej Kartapołow. Według niego od 9:00 rano czasu moskiewskiego w ciągu 20 minut z terytorium FR strategiczne bombowce rakietowe Tu-95MS wystrzeliły 12 pocisków manewrujących powietrznego bazowania w prowincjach Aleppo i Idlib. Także od 14:40 do 15:30 czasu warszawskiego eskadra bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3 przeprowadziła skoncentrowany atak na sześć obiektów w prowincjach Raqqa i Dajr az-Zaur. „W wyniku nalotów zniszczono siedzibę, trzy magazyny paliw i amunicji oraz zakład produkcji materiałów wybuchowych, stanowisko dowodzenia, warsztaty produkcji i remontu moździerzy, a także trzy duże kompleksy naftowe i przepompownię ropy” — podsumował Kartapołow. Kartapołow poinformował, że ISIL również przyznało już likwidację w wyniku rosyjskich nalotów trzech dowódców polowych w prowincji Aleppo. W rezultacie drugiego zmasowanego ataku w środę rosyjskie lotnictwo zniszczyło 206 obiektów terrorystów podczas 126 lotów bojowych.

Stanowisko Zachodu w kwestii Syrii zaczęło się zmieniać po wystąpieniu prezydenta Rosji Władimira Putina na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ pod koniec września, uważa rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. „Myślę, że odpowiedź na pytanie, które prezydent Putin zadał na Walnym Zgromadzeniu, które brzmiało „Teraz rozumiecie co narobiliście?”, mimo wszystko zaczyna postępować. I reakcja na to, co dzieje się w Syrii, jeśli mówimy teraz o problemie Syrii, zaczęła się zmieniać akurat w czasie po Zgromadzeniu Ogólnym ONZ” — powiedział Ławrow w wywiadzie dla Radia Rosji. „Odczuliśmy tę zmianę w tym entuzjazmie, z którym spotkała się idea przeprowadzenia pełnoformatowych wielostronnych rozmów w sprawie Syrii” — dodał minister.

Prezydent Syrii Baszar al-Assad oświadczył o braku możliwości jego dymisji przed zwycięstwem nad grupą Państwo Islamskie. Powiedział o tym w wywiadzie dla włoskiego kanału telewizyjnego RAI. „Harmonogram (realizacja transformacji politycznej) powinien zacząć działać po zwycięstwie nad terroryzmem. Nie można uzyskać wyniku w kategoriach politycznych tak długo, dopóki terroryści kontrolują znaczne obszary w Syrii” — powiedział al-Assad. Czas trwania okresu przejściowego w przypadku zwycięstwa nad terrorystami al-Asad ocenił na 1,5-2 lata. Jednak on dopuścił możliwość jego udziału w wyborach prezydenckich. „W tej kwestii nie ma żadnego ograniczenia. Jeśli zostanę wybrany przez Syryjczyków na prezydenta, to czeka ich dobra przyszłość” — powiedział al-Assad zauważając jednak, że decyzja o pozostaniu u władzy bez wyborów byłaby dla niego politycznym błędem. Na początku października prezydent Syrii powiedział, że nie zawahałby się zdymisjonować, jeśli mogłoby to pomóc w rozwiązaniu kryzysu.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan oznajmił, że rząd prezydenta Syrii Baszara al-Assada kupuje ropę naftową od ugrupowania terrorystycznego Państwo Islamskie – podaje agencja RIA Novosti. „Obecnie w regionie wszystkie organizacje terrorystyczne pośrednio lub bezpośrednio służą interesom reżimu al-Assada. Reżim al-Assada wspiera organizację terrorystyczną ISIL. Trzeba być ślepym, aby tego nie widzieć. Wyraźnie to widać” — powiedział Erdogan, zabierając wczoraj głos na szczycie Rady Atlantyckiej nt. energetyki i gospodarki w Stambule. Według słów prezydenta Turcji, rząd al-Asada realizuje politykę terroru państwowego — podaje RIA Novosti. „Trzeba dobrze uświadomić sobie główne przyczyny tragedii ludzkich i działalności terrorystycznej, z którymi ma do czynienia nasz region. Głównym sprawcą obecnej katastrofy humanitarnej i ataków terrorystycznych jest reżim Baszara al-Assada, który unicestwił 380 tys. własnych obywateli. Nie jest to tylko statystyka, są to dusze i ludzie. Powinniśmy uświadomić sobie, jakie przesłanie mogą nieść narodowi syryjskiemu i całej ludzkości nieustające spory o tym, czy powinien odejść czy nie” — uważa Erdogan. Wcześniej al-Assad oznajmił, że działania Turcji odgrywają bardzo niebezpieczną rolę w syryjskim kryzysie, ponieważ udzieliła wszelkiego wsparcia terrorystom. Według niego, ISIL sprzedaje ropę Turcji.

Prezydent USA podkreślił, że może zrobić więcej, włącznie z operacją lądową… Ważne jest nie tylko rozgromienie ISIL w Syrii i Iraku, lecz również ostateczne pokonanie (terrorystów)” – oznajmił Carter w wywiadzie dla telewizji MSNBC – podaje agencja RIA Novosti. Oświadczenie Cartera padło w świetle apeli szeregu amerykańskich polityków do rozpoczęcia operacji lądowej przeciwko PI po zamachach w Paryżu 13 listopada. Wcześniej prezydent USA Barack Obama wielokrotnie opowiadał się przeciwko operacji lądowej USA w Syrii i Iraku przeciwko ISIL twierdząc, że taka decyzja byłaby błędna. Tym nie mniej do Syrii jakiś czas temu zostało wysłanych 50 żołnierzy służb specjalnych w celu pomocy kurdyjskim formacjom, walczącym z terrorystami na północy kraju.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 6 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Erdoğan to jedna z najczarniejszych postaci tego konfliktu. Ciekawe tylko czy znajdzie się ktoś, kto w swoim interesie będzie miał powstrzymanie Turków przed wspieraniem ISIS.
Swoją drogą, jeżeli komukolwiek terroryści sprzedają ropę, to są to Chiny. Oczywiście poprzez pośredników z Kataru i Arabii S.