Episkopat krytykuje „Polski Ład” za składkę zdrowotną

Opublikowano: 22.08.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1657

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisław Gądecki, jest niezadowolony z propozycji zawartych w rządowych planach „Polskiego Ładu”. Chodzi głównie o postulat podwyżki składki zdrowotnej, który nie ominąłby również księży. Z tego powodu Kościół katolicki w Polsce wezwał gabinet Mateusza Morawieckiego do konsultacji na ten temat.

Słowa krytyki względem „Polskiego Ładu” miały płynąć już od pewnego czasu, tym niemniej dopiero teraz głos w tej sprawie zabrał jeden z ważnych hierarchów. Przewodniczący KEP otwarcie przeciwstawił się więc rozwiązaniom prowadzącym do objęcia księży 9 proc. składką zdrowotną. Kościół zauważa, że zmiana ta nie była konsultowana także z innymi związkami wyznaniowymi.

Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przypomina o zapisach Konkordatu pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską. Wynika z nich, że rządzący są zobowiązani konsultować z Kościołem katolickim wszelkie plany zmian dotyczących jego finansów. Mimo pominięcia Episkopatu, jego przewodniczący wysłał do gabinetu Morawieckiego dokładną opinię Kościoła na temat „Polskiego Ładu”.

Klerowi nie podoba się wspomniany, nowy sposób naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ma ona być wyliczana proporcjonalnie od uzyskiwanego przychodu, a także nie będzie już odliczana od podatku dochodowego. Wyższa składka dotyczyć będzie zwłaszcza „ryczałtowców”, zaś właśnie do nich nalezą katoliccy duchowni. Księża musieliby tym samym płacić zarówno pełen podatek ryczałtowy, jak i składkę zdrowotną.

Ks. dr hab. Piotr Stanisz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego napisał w swojej opinii na temat zmian podatkowych, że obciążenia księży „znacząco wzrosną”. Dotychczas płacili oni bowiem jedynie składkę w wysokości około 200 zł miesięcznie. Jednocześnie kler w porównaniu do innych podatników nie będzie mógł korzystać z rozwiązań amortyzujących koszt podniesionej składki zdrowotnej.

Ekspert KEP co prawda proponuje inne rozwiązania, takie jak skorzystanie z Funduszu Kościelnego, ale ogółem jest krytyczny względem „Polskiego Ładu”. Choć na zmianach ma skorzystać 80 proc. społeczeństwa, kościelni hierarchowie uważają, iż zmiana systemu podatkowego wcale nie będzie bardziej sprawiedliwa.

Na podstawie: Money.pl, RMF24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. robcioRR 22.08.2021 11:29

  Eposkopat Polski popiera socjalizm a dalej bedzie komunizm wiec skoro sa za niech placa podatki jak kazdy! A nawet wieksze niz zwykli zjadacze chleba ktorzy chca wolnisoci a nie socjalizmu. Juz raz socjalizm przeranialismy….

 2. Dgruzin 22.08.2021 13:03

  Wypowiedzieć Konkordat

 3. urartur 23.08.2021 08:09

  Upadek systemu monetarnego będzie jedyną szansą ludzi na zwrot ku człowieczeństwu, czyli przejście na życie bez MAMONA. Pieniądz jest niesprzyjającym warunkiem życia dla człowieka, przez niego dąży on do przetrwania jako jednostka. Jeśli ludzie będą chcieli wrócić do tego co było, wpadną w pułapkę cyfrowego “pieniądza”. Życie dla drugiego człowieka jest jedynym celem naszego życia, po które tu zstępujemy a mamon szczególnie nam w tym przeszkadza, zamykając drogę rozwoju poprzez przetrwanie. Czy Polski ład jest próbą przejęcia i zamknięcia ludzi w cyfrowej rzeczywistości? Kościół zniszczy prawda którą głosi np. Czy Chrystus czcił św. obrazki, czy czcił św. figurki, czy pobierał za swą naukę opłaty?
  “…na zmianach ma skorzystać 80 proc. społeczeństwa…” – kosztem 20 proc.?

 4. Fenix 23.08.2021 08:47

  @urartur “Życie dla drugiego człowieka jest jedynym celem naszego życia, ” Nie zgadzam się z tym zdaniem . To po co żyć ? Ja egzystuję i się nie liczę, a drugi żyje moim kosztem? Ja żyję dla siebie z innymi , to jest poprawne zdanie ! Ja tym, czym ty.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.