Epidemia zabija dzieci Nanti

Opublikowano: 09.05.2015 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 944

Indianie Nanti żyją w odległych rejonach północno-wschodniego Peru i stanowią tubylczą populację, która jako jedna z ostatnich nawiązała kontakt ze społeczeństwem narodowym w tym kraju. Po pierwszych kontaktach w drugiej połowie lat 1970. z przyczyny braku odporności immunologicznej na zewnętrzne choroby życie straciło od 30 do 50% Nanti. Do dnia dzisiejszego Indianie z tej grupy etnicznej żyją w częściowym odosobnieniu i nadal pozostają narażeni na proporcjonalnie wysokie ryzyko chorób i ich wyniszczających skutków.

Z końcem kwietnia 2015 roku dobiegła nas wiadomość o wybuchu epidemii, która dotknęła najbardziej narażonych na infekcję, najmłodszych członków plemienia. Katastrofalna sytuacja została przypadkowo odkryta przez pracowników peruwiańskiego ministerstwa edukacji, którzy odwiedzili rejon i stanęli twarzą w twarz z ponurą rzeczywistością. Według danych zgromadzonych przez organizację AIDESEP w wyniku epidemii zmarło dotąd dziesięcioro dzieci Nanti. Międzynarodowa organizacja Survival International potwierdziła śmierć czworo. Chorobę początkowo uznawano za krztusiec bądź koklusz, ale urzędnicy uważają, że może to być grypa. Statystyka ofiar śmiertelnych może się jeszcze poszerzyć ponieważ epidemią została dotknięta cała populacja plemienia.

W sobotę 25 kwietnia delegacja lekarzy osiągnęła osady Nanti – Montentoni i Marankeato, kierując się następnie do Sagondoari. Sytuacja okazała się na tyle poważna że troje dzieci w towarzystwie matek przetransportowano do stołecznego szpitala w Limie.

Rejony rezerwy terytorialnej Kugapakor-Nahua-Nanti zamieszkanej przez Nanti zostały opanowane przez poszukiwaczy ropy naftowej i gazu odkąd peruwiański rząd rozpoczął wdrażanie strategii umożliwiającej rozwój ogromnego projektu gazowego Camisea. W 2014 roku peruwiański rząd zatwierdził nowe plany rozwojowe które będą miały znaczny wpływ na zdrowie i spójność społeczności Nanti. Organizacja Survival International oraz stowarzyszenia rdzennych mieszkańców peruwiańskiej Amazonii naciskają na prezydenta Peru Ollantę Humala, aby ten zapewnił ochronę praw Nanti i innych plemion żyjących w rezerwacie.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: servindi.org, peruthisweek.com, survivalinternational.org, elcomercio.pe
Dla: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.