Emigracja spada. Nieznacznie

Opublikowano: 23.11.2020 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1179

Drugi rok z rzędu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek liczby Polaków przebywających w innych państwach. Ma on w dużej mierze związek z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co zmniejszyło atrakcyjność emigracji na Wyspy Brytyjskie. Trudno jednak mówić o znaczącym odwróceniu trendu dotyczącego poszukiwania pracy w krajach zachodnich.

Statystycy GUS-u zebrali dane przygotowane przez urzędy statystyczne funkcjonujące w innych państwach. Dzięki temu oszacowano, że w ubiegłym roku blisko 2,415 mln Polaków przebywało roku poza granicami swojej ojczyzny, czyniąc to przez okres co najmniej trzech miesięcy. To nieco mniej niż w 2018 r., gdy takich osób było nieco ponad 2,455 mln.

Analitycy zauważają, że od czasu wejścia Polski do UE liczba polskich emigrantów w Europie Zachodniej stale rosła. Działo się tak aż do 2017 r. W kolejnym roku odnotowano bowiem pierwszy spadek z 2,54 do 2,455 mln. Trzeba jednak pamiętać, że w ubiegłym roku zmniejszenie się liczby Polaków mieszkających zagranicą było dwukrotnie mniejsze niż przed dwoma laty.

Nie można w tym kontekście abstrahować od kwestii opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. „Brexit” spowodował, że w ciągu dwóch lat liczba Polaków przebywająca w tym kraju zmniejszyła się o 14,5 proc. Przez właśnie ten czas z Wielkiej Brytanii miało wyjechać blisko 115 tys. naszych rodaków.

W przypadku pozostałych krajów spadki są niewielkie. O 2 proc. mniej Polaków mieszka we Włoszech i Belgii. Niewielki wzrost zanotowano z kolei w przypadku Holandii czy Norwegii, gdzie przybyło o około 2 tys. Polaków.

Wciąż zdecydowana większość, bo blisko 88 proc. polskich emigrantów mieszka na terenie Europy, w tym 83 proc. całej emigracji w Unii Europejskiej. Najwięcej naszych rodaków mieszka w w Niemczech (ponad 704 tys.), Wielkiej Brytanii (678 tys.), Holandii (125 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.).

Na podstawie: Bankier.pl
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o