Emerytury załatwiamy przed Euro 2012

Opublikowano: 19.04.2012 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 703

Taka dyspozycja Premiera Tuska wydana została już jakiś czas temu. Stąd pośpieszne spotkanie Premiera Tuska i ministra pracy Kosiniaka-Kamysza z prezydium Komisji Trójstronnej czyli organizacjami pracodawców i związkami zawodowymi w sprawie nowej wersji projektu ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego.

Ten nowy projekt oprócz zapisów podwyższających wiek emerytalny mężczyzn o 2 lata i kobiet o 7 lat zawiera także uzgodnioną pomiędzy koalicjantami PO-PSL propozycję emerytur częściowych.

Do takiej emerytury miałyby prawo kobiety, które ukończyły 62 lata z co najmniej 35 letnim stażem ubezpieczeniowym (okresy składkowe i nieskładkowe) i mężczyźni którzy ukończyli 65 lat życia z co najmniej 40 letnim stażem ubezpieczeniowym.

A więc jest to zupełnie nowy projekt ustawy i procedura jego konsultacji ze związkami zawodowymi powinna się rozpocząć od początku ale premier Tusk zdecydowanie oświadczył, że spotkanie z prezydium Komisji Trójstronnej w tej sprawie jest jedynym i ostatecznym.

W najbliższy piątek zwołano dodatkowe posiedzenie Rady Ministrów aby formalnie przyjąć projekt ustawy podwyższający wiek emerytalny a także projekt ustawy dotyczący tzw. emerytur mundurowych.

Zapewne się tak stanie i już na najbliższym posiedzeniu Sejmu w ostatnim tygodniu kwietnia koalicja PO-PSL będzie forsowała umieszczenie obydwu projektów w porządku obrad i przeprowadzenie ich pierwszego czytania.

Potem zostaną one zapewne odesłane do sejmowych Komisji Finansów Publicznych oraz Polityki Społecznej i Rodziny i już na pierwszym w maju posiedzeniu będzie się mogło odbyć II czytanie i ostateczne głosowanie na projektem.

Później projekty zostaną przesłane do Senatu. Jeżeli ten zdecyduje się wprowadzić do nich poprawki, to Sejm je przegłosuje na posiedzeniu w ostatnim tygodniu maja i zostanie tylko podpis Prezydenta Komorowskiego.

Ponieważ koalicja dysponuje większością zaledwie 3 głosów, cały ten proces będzie ubezpieczany przez posłów klubu Ruchu Palikota, którzy mimo tego, że mienią się partią lewicową już zdecydowali, że podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, poprą.

Cały więc proces legislacyjny tak fundamentalnej zmiany prawa dotyczącego ponad 16 mln obecnie pracujących, zamknie się w przeciągu 1 miesiąca, tuż przed rozpoczęciem Euro 2012.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej być może z jakimiś sukcesami naszej reprezentacji, które będą trwały około 1 miesiąca, zaraz po nich olimpiada w Londynie także z jakimiś sukcesami naszych sportowców, no i okres wakacyjno-urlopowy, skutecznie odwrócą uwagę od tej sprawy.

We wrześniu trudno już będzie choćby związkom zawodowym wrócić do protestów i na to właśnie liczy Donald Tusk i rządząca koalicja Platformy i PSL-u. Przepchnie tak fundamentalne pogorszenie warunków funkcjonowania pracowników, korzystając z zasłony jaką dają dwa ważne wydarzenia sportowe.

Te ambitne plany mogą jednak zostać pokrzyżowane. SLD chce złożyć projekt uchwały o referendum tym razem z 500 tysiącami podpisów zebranych przez tę partię i OPZZ.

Wydaje się także, że związek zawodowy Solidarność nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wprawdzie rządząca koalicja PO-PSL bez żadnych skrupułów odrzuciła na marcowym posiedzeniu Sejmu wniosek tego związku o referendum, poparty 2 milionami podpisów ale związkowcy już wtedy zapowiadali, że z dalszych protestów nie zrezygnują.

Ryzykowne jest także dołączenie do projektu ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat, drugiego projektu o emeryturach dla służb mundurowych. Ponieważ ten projekt znacząco pogarsza warunki przechodzenia na emeryturę pracowników tych służb, co więcej będzie przyjęty przez rząd przed zakończeniem konsultacji z ich związkami zawodowymi, należy i w tym przypadku spodziewać się protestów także podczas Euro 2012.

Tak czy inaczej wszystko wskazuje na to, że polski rząd pobije rekord świata. Uchwalenie tak fundamentalnej ustawy pogarszającej warunki emerytalne dla 16 mln ludzi w ciągu 1 miesiąca, tak szybko nie procedował na tym żaden rząd na świecie.

Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. jegor 19.04.2012 16:23

  Jaki tam rekord świata… ta “reforma’ wydaje się być kiepską kopią (i co do tempa wdrażania i co do jakości rozwiązań) tego co zrobił nasz sąsiad. Wklejam:
  „Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podpisał w poniedziałek (18 marca br.) dekret reformujący system emerytalny kraju. Analitycy na łamach prasy niezależnej określają go mianem miękkiego przymuszania do późniejszego odchodzenia na emeryturę. Reforma zakłada, że emerytury będą wyższe w zależności od tego ile dodatkowo lat jest gotowy przepracować przyszły emeryt. Obejmie ona wszystkich obecnie pracujących obywateli kraju.
  I tak po jednym dodatkowo przepracowanym roku przyszli białoruscy emeryci mają dostawać o 6 procent wyższe emerytury, po dwóch latach – o 14 procent, po trzech latach – o 24 procent, po czterech – o 36 oraz dodatkowo – 14 procent za każdy następny rok opóźnienia przejścia na emeryturę. Wiek emerytalny na Białorusi to obecnie 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn.” (cyt. za Biełsat.tv)

 2. devilan1410 19.04.2012 21:58

  Nie widzisz różnicy w tym co zrobili złodzieje z wiejskiej a tym, co wprowadził Łukaszenka?

 3. jegor 20.04.2012 19:27

  @devilan – widzę różnicę. Niestety.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.