Embargo na irańską ropę kosztowało UE 7 mld USD

Opublikowano: 06.09.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 678

Podczas gdy średnia cena ropy wynosiła 95 dolarów za baryłkę ropy w czerwcu (miesiąc przed tym jak UE wprowadziła sankcje w życie), obecna cena wzrosła do 102.5 dolarów i 107,5 dolarów po dwóch miesiącach od wdrożenia embarga.

Europejscy urzędnicy wprowadzili sankcje na całkowitą objętość importu ropy do UE z Iranu, która wynosiła 11 mln baryłek dziennie. Podczas gdy członkowie Unii Europejskiej płacili w sumie 32.4 mld dolarów za import 11 mln baryłek ropy do 31 czerwca, po wprowadzeniu byli zmuszeni płacić 35 mld dolarów w lipcu i 36,7 mld w sierpniu na tej samej objętości ropy.

Szacunki pokazują, że UE zapłaciła o 6.9 mld dolarów więcej za zakup tej samej ilości ropy w ciągu dwóch miesięcy od nałożenia embarga.

UE wyegzekwowała sankcje wobec irańskiej ropy od 1 lipca. 27 państw – co stanowiło około 18% eksportu irańskiej ropy – zapowiedziały, że wszystkie kontrakty powinny być zakończone do tej daty. Eksperci wcześniej ostrzegali, że zakaz na sprzedaż surowca z Teheranu wyrządzi ogromne straty dla całego rynku energii na świecie, szczególnie w Europie, gdzie kilku członków UE chyli się ku upadłości i wkrótce mogą ogłosić zapaść gospodarczą.

“Cały międzynarodowy system gospodarczy będzie poważnie nadwyrężony przez sankcje naftowe wobec Iran” – powiedział w czerwcu dla FNA członek parlamentarnej Komisji ds. Energii, dodając, że “Energia jest tak ważna w świecie, że cały światowy system gospodarczy ucierpi przez sankcje i jeśli Europejczycy będą kontynuować (obecny) trend (embarga), Iran z pewnością znajdzie drogę do alternatywnych rynków zbytu” .

Przypominając szczególną pozycję geograficzną Iranu w regionie i na świecie i jego bliskość do energochłonnych rynków, podkreślił że Teheran może sprzedać swoją ropę przy niższych kosztach w porównaniu z dalszymi dostawcami i z tego powodu może mieć więcej pieniędzy przez zamianę dostaw ropy na inne środki.

Iran jest drugim największym producentem ropy w OPEC, wytwarzając ok. 4 mln baryłek ropy dziennie. Krajowe zasoby wydobywcze ropy szacowane są na ponad 137 mld baryłek czyli 12% światowych rezerw.

Opracowanie: ECAG
Na podstawie: english.farsnews.com
Źródło: Geopolityka.org


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. lboo 06.09.2012 09:05

    Za paliwo więcej zapłacą odbiorcy końcowi, czyli najczęściej zwyczajni obywatele. A pośrednicy sprzedając droższy towar zarabiają wiecej.

  2. ARTUR 06.09.2012 20:49

    O urzędnikach unijnych i ich pieskach w innych państwach nie można nawet powiedzieć że był to strzał w stopę lecz w głowę , jednak o tyle nieskuteczny że aby odniósł efekt musi być w głowie mózg.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.