Elektrykiem i hybrydą nie wjedziesz na prom

Opublikowano: 24.01.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3318

Po pożarze na pokładzie samochodowca Felicity Ace armatorzy z całego świata zaczęli kalkulować ryzyko, z jakim ryzykiem wiąże się transport pojazdów elektrycznych drogą morską. Pojawiają się pierwsze decyzje prowadzące wprost do zakazu wjazdu dla takich pojazdów na jednostki pływające przewożące samochody i ludzi.

Jako pierwsza zakaz wprowadziła norweska linia promowa Havila Kystruten, która poinformowała, że nie będzie wpuszczać na pokład aut z napędem elektrycznym, hybrydowym i wodorowym. Złośliwi zwracają uwagę, że niektóre promy na tej linii mają zelektryfikowany napęd. Faktem jednak jest, że analiza ryzyka dla takich przewozów wskazała na wprowadzenie zakazu. Jakkolwiek i tak elektrykiem przez morze pojedzie tylko maniak, to już hybryda nie koniecznie i jest to cios dla posiadaczy takich aut, którzy na przykład planują pobyty w Skandynawii, lub chcą dostać się do Wielkiej Brytanii.

Samochód elektryczny jest zdecydowanie trudniejszy do ugaszenia niż samochód spalinowy, ponieważ jego silnik elektryczny i akumulatory są potencjalnie źródłem paliwa dla podtrzymania ognia. W przypadku pożaru w samochodzie elektrycznym pojawia się ryzyko pożaru akumulatorów, co jest trudniejsze do ugaszenia niż pożar silnika spalinowego. Dlatego ważne jest, aby straż pożarna miała specjalistyczną wiedzę i sprzęt do obsługi pożarów w samochodach elektrycznych. Obecnie jedyna metoda, jaką stosują strażacy to lanie wody do skutku. Powoduje to sytuacje, gdy na ugaszenie jednej płonącej Tesli potrzeba nawet 50 tysięcy litrów wody!

Baterie z takich samochodów zawierają elektrolit, który jest mieszaniną rozpuszczalników i substancji chemicznych, które przewodzą prąd. W przypadku pożaru bateria jest źródłem paliwowym. Dlatego, pożar baterii jest trudniejszy do ugaszenia niż pożar silnika spalinowego.

Trudno jest określić dokładnie, jak długo może płonąć samochód elektryczny, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak jakość akumulatorów, skala pożaru, dostępność tlenu oraz działanie systemów bezpieczeństwa. Znane są jednak przypadki, gdy baterie dopalały się nawet przez tydzień. Jeśli pożar rozpocznie się w akumulatorze, to pożar może trwać dłużej niż w przypadku pożaru silnika spalinowego, ponieważ akumulatory zawierają dużo chemikaliów, które mogą być trudne do ugaszenia.

Jeśli samochód elektryczny zapali się na promie na otwartym morzu, sytuacja może być bardziej skomplikowana niż pożar na lądzie. Promy są co prawda wyposażone w systemy bezpieczeństwa, takie jak gaśnice, które mogą pomóc w ugaszeniu pożaru, jednak w przypadku pożaru samochodu elektrycznego, straż pożarna na promie mogłaby mieć trudności z ugaszeniem pożaru z powodu braku specjalistycznego sprzętu i wiedzy.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. ReboosTradeMark 24.01.2023 21:34
  2. Baltazar Bombka 25.01.2023 09:25

    Co za problem? Wrzucić do morza i ugaszony…

  3. Admin WM 25.01.2023 10:01

    Ich nie da się ugasić wodą. Wyrzucić do wody, gdy wywołały pożar, to już za późno (i trudne do zrobienia, gdy wokół mnóstwo innych aut).

  4. obecny 26.01.2023 09:25

    Autor artykułu to mógłby trochę się doszkolić nim coś napisze.
    Potem ludzie czytają głupoty, że pali się elektrolit.
    W elektrykach pali się lit w bateriach. Jak już się zapali to tylko odcięcie dopływu powietrza może pomóc w ugaszeniu. Lanie wody tylko ogranicza rozmiar pożaru.

  5. MasaKalambura 26.01.2023 09:30

    Lanie wody na lit powiększa pożar.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.