Liczba wyświetleń: 1910
Gaz tanieje, a elektrownie gazowe są szybsze w budowie i dostarczają energię w krótszym tempie niż te węglowe. Dodatkowo na sprzedaży błękitnego paliwa w godzinach szczytowego zapotrzebowania można znacznie zarobić, dlatego koncerny inwestują we własne bloki opalane tym paliwem.
„Ceny gazu w Europie będą spadać. W USA w ubiegłym roku wyeliminowano 17 proc. węgla z energetyki, a gaz jest tam trzykrotnie tańszy niż w Europie. I Amerykanie chcą eksportować surowiec do Europy” – mówi Agencji Informacyjnej Newseria dr Michał Wilczyński, ekspert ds. paliw i energii, były Główny Geolog Kraju.
Zwraca uwagę, że wiele zakładów przemysłowych w Polsce, zwłaszcza dużych, np. Zakłady Azotowe Puławy czy PKN Orlen inwestują we własną energetykę gazową.
„Orlen jest w trakcie realizacji trzech inwestycji, które łącznie dadzą moc 1500 MW energii elektrycznej mocy. Oczywiście będzie ona wykorzystywana nie tylko na potrzeby Orlenu, który chce sprzedawać nadwyżki, ponieważ w szczycie energia elektryczna kosztuje nawet trzy razy więcej niż w tzw. podstawie” – tłumaczy ekspert.
Przypomina, że w Polsce za 1,5-2 lata zabraknie 6 tys. MW w szczycie. Grozi to koniecznością np. okresowego wyłączania prądu. A rozwiązaniem nie jest budowa nowych elektrowni opalanych węglem.
„Zanim elektrownia węglowa zacznie dostarczać prąd do sieci, trzeba przez 12-14 h spalać węgiel, żeby osiągnąć określone parametry pary. Natomiast w przypadku gazu, kiedy jest szczyt zapotrzebowania, po włączeniu turbiny, w ciągu 90-120 sekund energia jest dostarczona” – informuje dr Michał Wilczyński. „Dodatkowo bloki węglowe mogą działać u podstawy, a u podstawy zapotrzebowania energii nie mamy w tej chwili braków. Energii zaczyna brakować w szczycie.”
Co więcej, w przyszłym roku rusza terminal gazowy, który da nam dodatkowe 5 mld m3 gazu.
Źródło: Newseria
szkoda, że nie pod sejmem
@admin, zależy co rozumiesz przez odpady. Jeśli myślisz o dymie, to gdyby porównać spalanie czystego węgla i czystego propan-butanu za pomocą czystego tlenu, to węgiel produkuje mniej odpadów. Spalanie węgla wytwarza tylko dwutlenek węgla i czad, który i tak przechodzi w dwutlenek węgla. Spalanie gazu natomiast, w wysokich temperaturach powoduje powstanie też węglowodorów, z których niektóre są toksyczne. Ale to tak pływając w teorii. W praktyce to co przychodzi z kopalnie to pół tablicy Mendelejewa z przewagą węgla i spalane też chyba czystym tlenem nie jest. Propan-butan jest przynajmniej jakoś tam przefiltrowany.
Metan , jako podstawowy gaz cieplarniany który nie zostaje wchłonięty przez rośliny jest zabójczy dla ludzi , jego transport pochłania olbrzymie ilości gazu spalanego w przepompowniach do tłoczenia rurociągami . Olbrzymie ilości gazu są wyrzucane do atmosfery przez nieszczelne rurociągi i szyby wydobywcze , jeśli dołączymy do tego frakcje metanu uwalniane z wiecznej zmarzliny i szelfów to katastrofę na życzenie koncernów mamy tuż za progiem . Zanieczyszczenie jeszcze się zwiększy przy uruchamianiu największych na świecie złóż ropy i gazu w Australii .
Jeśli metan jest tak szkodliwy, Arturze, to chyba lepiej go spalić uzyskując przy tym energię, nieprawdaż?
Zaraz, zaraz – to jak to jest w końcu z tym niedoborem energii elektrycznej ? W artykule o przydomowych małych elektrowniach było, że mamy nadwyżkę, a tu brakuje.Rozumiem, że w dzień może brakować (dużo pobierają zakłady), a w nocy mamy nadwyżkę, ale ogniwa w nocy nie produkują prądu tylko w dzień, kiedy jest większe zapotrzebowanie.
Ładny artykuł – ale większość gazu importujemy i to z niezbyt nam przyjaznego państwa 🙁
W ciągu ostatnich 10 lat wielokrotnie w szczycie zapotrzebowania okazywało się że kurek gazowy jest świetnym środkiem nacisku.
A energetyka gazowa – to dodatkowy cel ataku.
@aZyga
Wiatr jak wieje – to mamy prąd, a jak przestaje to prawie natychmiast musi zostać włączone inne źródło energii – każdy MW z elektrowni wiatrowej MUSI być wsparty takim samym MW niewiatrowym i to gotowym do użycia.
@ARTUR, racja. Jakoś mi to uciekło. Dobrze, że napisałeś.
@Collega, tylko zmuś koncerny gazowe, żeby dbały o szczelność instalacji. Dzięki ich nowoczesnym i bezpiecznym technologiom, jak mówią na swoich konferencjach, poziom metanu w atmosferze wzrósł zaledwie >100%.
http://zipcodezoo.com/Trends/Trends%20in%20Atmospheric%20Methane.asp
Fajne wykesiki. Szczególnie ten drugi. — Tak, te pionowe kropki to też punkty pomiarowe.