Elektrownia atomowa w Zaporożu odłączona

Opublikowano: 26.08.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1254

W czwartek Rosjanie odcięli całkowicie linie przesyłowe od Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak informuje ukraiński operator Energoatom, jest to pierwszy taki przypadek w jej historii.

Ukraiński operator elektrowni atomowych podał w czwartek, że z powodu pożarów na terenie pobliskiej elektrociepłowni, dwukrotnie doszło do odcięcia linii łączącej elektrownię jądrowej z siecią energetyczną Ukrainy. “Okupowana przez Rosjan elektrownia jądrowa Zaporoże została po raz pierwszy w historii całkowicie odłączona od sieci” – poinformował Energoatom.

W komunikacie podkreślono, że pozostałe linie zostały uszkodzone wcześniej w wyniku ostrzału prowadzonego przez rosyjskie wojsko.

Agencja Interfax-Ukraina podaje, że nie ma jeszcze żadnych oświadczeń na temat działania systemów automatyki i bezpieczeństwa w elektrowni, natomiast trwają prace związane z uruchomieniem podłączenia jednego z bloków energetycznych do sieci.

Zaporoska Elektrownia Atomowa została zajęta przez siły rosyjskie na początku marca. Stany Zjednoczone ustami sekretarza stanu Antonego Blinkena oskarżyły Rosję o wykorzystanie elektrowni jako “tarczy nuklearnej” przez stacjonowanie tam wojsk, co uniemożliwia siłom ukraińskim oddanie ognia i stwarza ryzyko “strasznej awarii jądrowej”.

Podczas rozmów prowadzonych na początku sierpnia w Nowym Jorku wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mykoła Toczycki powiedział, że “konieczne są wspólne działania, aby zapobiec katastrofie jądrowej” i wezwał społeczność międzynarodową do “zamknięcia nieba” nad ukraińskimi elektrowniami jądrowymi za pomocą systemów obrony powietrznej.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

14

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 26.08.2022 10:23

    Tylko że tą elektrownie ostrzeliwują ukraińskie wojska i gdyby nie rosyjska obrona przeciwlotnicza to już dawno mielibyśmy grzybobranie…. News podpisany że z mediów narodowych… no chyba ukraińskich bo powielają ukraińską propagandę….

  2. Baltazar Bombka 26.08.2022 11:55

    Taaa… Rosjanie ostrzeliwuja teren który kontrolują ich własne wojska. No ale są tacy, co w to wierzą niestety i daliby się za to pokroić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.