Elektroniczne mandaty z fotoradarów

Opublikowano: 27.05.2023 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2490

Jeśli przekroczyłeś prędkość i zostałeś uchwycony przez fotoradar, dotychczas należało spodziewać się mandatu karnego wysłanego pocztą. Od dziś „kwit” można także dostać przez internet. Właśnie zaczęło obowiązywać nowe prawo.

Elektroniczny mandat to forma dla chętnych. W życie weszło właśnie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które stworzyło pojęcie „mandatu generowanego przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego”.

Jeśli kierowca wolałby taką formę informowania o mandatach z fotoradarów, musi założyć konto w CANARD, posługując się profilem zaufanym ePUAP lub podpisem kwalifikowanym. A następnie wyrazić zgodę na otrzymywanie elektronicznych mandatów.

Za datę przyjęcia mandatu uznaje się dzień, „w którym sprawca wykroczenia pokwitował jego odbiór w systemie teleinformatycznym”. Mamy 21 dni na jego przyjęcie. A jeśli tego nie zrobimy, to „kwit” dostaniemy w formie tradycyjnej, czyli pocztą.

Serwis, w którym możemy on-line przyjąć mandat, nie jest jednak zintegrowany z systemem płatności. I tak zapłacić musimy korzystając z klasycznej bankowości elektronicznej.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego liczy, że dzięki tej zmianie zaoszczędzi pieniądze na korespondencji. W 2021 roku wysyłanie mandatów pocztą kosztowało inspektorat 16 mln zł.

Kierowcom mandat elektroniczny ma się opłacać z innej przyczyny. Według nowego prawa punkty karne kasują się po dwóch latach, ale nie od dnia popełnienia wykroczenia, lecz od daty zapłacenia mandatu. Elektronicznie otrzymamy go szybciej i jeśli od razu zapłacimy, to szybciej pozbędziemy się punktów karnych.

Autorstwo: KM
Zdjęcie: Janitors (CC0)
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Strangersama 27.05.2023 13:21

  Jeszcze czego? Nie będę im ułatwiał sprawy.

 2. rzbogdan 27.05.2023 13:30

  Dziś dla chętnych, a jutro taki mandacik sam sobie obciąży konto. Tak jak skarbówce ty musisz udowodnić swoją niewinność, a nie US twoją winę.

 3. Kazma 27.05.2023 16:47

  Jak już bedzie cbdc to wogóle nie będą musieli niczego robić, tylko od razu będą umniejszali konto delikwenta i tak pewnie bedzie z wieloma rzeczami, podatkami, haraczami ale także karami np. za wypisywanie niepoprawnych reżimowo komentarzy itd…

 4. Baltazar Bombka 27.05.2023 17:44

  Co tam, od razu podepnijcie się do konta bankowego i po kłopocie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.