Ekwador legalizuje przerywanie ciąży z gwałtu

Opublikowano: 30.04.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 683

Organizacje kobiece walczą o dostęp do legalnej aborcji od lat i wreszcie część postulatów została wysłuchana. Petycja środowisk feministycznych zmusiła rząd do liberalizacji restrykcyjnych przepisów. Trybunał Konstytucyjny większością głosów orzekł, że zakaz przerywania ciąży powstałej w wyniku gwałtu jest niekonstytucyjny.

Przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego w Quito zebrały się tłumy aktywistek walczących o prawa człowieka i prawa kobiet, świętować decyzję o liberalizacji. Równocześnie pod budynkiem byli też przeciwnicy, skrajnie katolickie środowiska pro-life.

Lolo Mino, ekwadorska aktywistka feministyczna nie kryła słów wzruszenia. „Nie mogę uwierzyć w to co się stało. Dziś w Ekwadorze kobiety, ofiary gwałtu, dostały drugą szansę” – napisała na „Twitterze”.

W Ekwadorze nawet pod rządami lewicy katolicki konserwatyzm trzymał się mocno. Aborcja do tej pory była dozwolona w dwóch przypadkach – gdy istnieje zagrożenie życia kobiety oraz w wyniku gwałtu na kobiecie niepełnosprawnej intelektualnie.

W momencie gdy aborcja jest nielegalna, kobiety nadal jej dokonują, korzystając z niebezpiecznych, podziemnych klinik, gdzie ich zdrowie i życie zagrożone. Za nielegalną aborcję grozi do trzech lat więzienia.

Według danych podanych przez Fundación Desafío, między 2008 a 2018 ponad 20 000 14-latek było zmuszonych urodzić dzieci, a jedna czwarta ciąż nastolatek między 15 a 19 rokiem życia pochodzi z gwałtów.

W krajach Ameryki Łacińskiej kwestia aborcji polaryzuje społeczeństwo. Większość krajów ma bardzo restrykcyjne przepisy, ugruntowane w katolickim systemem wartości. Aborcja w regionie jest dozwolona w Urugwaju, na Kubie, w Gujanie oraz niektórych regionach Meksyku. W końcu ubiegłego roku, po wieloletniej walce ruchu kobiecego, zalegalizowała ją Argentyna.

Aborcja ciąży powstałej w wyniku gwałtu są legalne również w Boliwii, Brazylii, Chile, w Kolumbii i Panamie.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 1 , średnia ocena wartości wpisu: 5,00 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.