Ekstremistyczna fundacja zamknięta w Wielkiej Brytanii

Opublikowano: 05.06.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1143

Islamic Research Foundation International (IRFI) została zamknięta ze względu na ekstremizm przez urząd regulujący działalność organizacji charytatywnych.

Komisja ds Organizacji Charytatywnych w Anglii i Walii nakazała rozwiązanie IRFI po tym jak dochodzenie wykazało, że finansowała programy telewizyjne podżegające do przemocy i morderstwa. IRFI finansowała Peace TV założoną w Dubaju przez znanego kaznodzieję nienawiści Zaira Naika, będąc jedną z największych religijnych sieci telewizyjnych na świecie. Jak ustaliło śledztwo w latach 2015-2020 organizacja charytatywna przekazała prawie 3,6 miliona funtów firmie Universal Broadcasting Company, będącej firmą matką Peace TV.

Komisja znalazła także przypadki, gdzie zarządcy fundacji byli dyrektorami w strukturach firmy, którą finansowali, a jednocześnie nie podjęto starannych działań, by zidentyfikować konflikty interesów i nimi zarządzać.

Założycielem Peace TV był były przewodniczący rady powierniczej IRFI Zakir Naik, który regularnie występował z kazaniami w swojej telewizji. Naik ma zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii ze względu na zagrożenie publiczne. Poza UK na jego wjazd nie zgadza się Kanada, a Indie próbują ścigać go międzynarodowym nakazem aresztowania. Jednak Interpol odmawia jego wydania twierdząc, że indyjski rząd niedostatecznie udowadnia jego przestępstwa. Peace TV zakazana jest w Bangladeszu, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i na Sri Lance. Kraje te uważają, że Naik swoimi kazaniami inspiruje terrorystów.

Jedną z organizacji domagających się śledztwa w sprawie IRFI było Krajowe Towarzystwo Sekularystów NSS, które od 2018 roku wysyłało listy i skargi do komisji. „Organizacje charytatywne mają obowiązek dostarczać korzyści społeczeństwo. A organizacje takie jak IRFI, które promują tak skrajną nienawiść i przemoc, nie powinny nigdy znaleźć się w rejestrze organizacji charytatywnych”, stwierdziła Megan Manson, szefowa NSS. Nazwała decyzję komisji zwycięstwem nad islamskim ekstremizmem.

Wśród zarzutów stawianych Peace TV można wymienić popieranie kary śmierci dla osób odchodzących od islamu, poniżanie Żydów i homoseksualistów, czy nawet emitowanie wypowiedzi osób uznanych za wspólników w atakach terrorystycznych. Zair Naik opowiadał się też za zakazem propagowania innych religii w państwach islamskich.

Naik znalazł schronienie przed dochodzeniem w coraz bardziej islamizującej się Malezji. Premier tego kraju Mahathir Mohamad nawet spotkał się z nim osobiście.

W Polsce Zaika propagowały profile społecznościowe na „Facebooku” – „Islam po Polsku” i „Hidaya.pl”.

Autorstwo: Jan Wójcik
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.