Eksplozja w rosyjskim laboratorium mogła uwolnić groźnego wirusa

Opublikowano: 19.09.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 105

W Rosji doszło do eksplozji w laboratorium, w którym przechowywano wirusa ospy prawdziwej. Wybuch spowodował pożar w rosyjskim ośrodku badań biologicznych, który jest jednym z dwóch centrów na świecie znanych z przechowywania próbek wirusa ospy prawdziwej. Od razu pojawiły się też sugestie, że niebezpieczny szczep wirusa mógł się wydostać, co wywołało nie lada panikę.

Eksplozja nastąpiła w poniedziałek podczas prac remontowych inspekcji sanitarnej w Rosyjskim Państwowym Centrum Badań Wirusologii i Biotechnologii, znanym również jako Vector. Laboratorium jest położone w okolicy Nowosybirska.

W swoim oświadczeniu laboratorium przyznało, że w pomieszczeniu, w którym miała miejsce eksplozja, nie przechowywano żadnych materiałów stanowiących zagrożenie biologiczne. Przyczyną pożaru był wybuch butli gazowej, który spowodował wybicie okien, jednak nie uszkodził budynku. Jak poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS, tylko jeden z pracowników został ranny i przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii oparzeń.

Centrum Wirusologii i Biotechnologii zostało założone w 1974 r. Laboratorium było kiedyś znane z opracowywania badań nad bronią biologiczną w czasach zimnej wojny. Obecnie jest to jeden z największych na świecie ośrodków badawczych opracowujących szczepionki i narzędzia do diagnozowania i leczenia chorób zakaźnych. Centrum jest jedynym z dwóch ośrodków na świecie, gdzie przechowuje się niebezpiecznego wirusa ospy prawdziwej.

Państwowa agencja prasowa RIA-Novosti zapewnia, że nie ma zagrożenia biologicznego. Dr Joseph Kam, profesor kliniczny w Stanley Ho Center for Emerging Infectious Diseases powiedział, że ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa jest niewielkie. Próbki są przechowywane w specjalnych pomieszczeniach, a nawet jeśli ogień dostałby się w to miejsce, prawdopodobnie zabiłby nieodporne na temperaturę wirusy.

Istnieją jednak pewne wątpliwości, co do informacji podanej przez rosyjskie media. Incydent miał miejsce zaledwie kilka tygodni po wybuchu w pobliżu miejsca nieudanego testu rakietowego w północnej Rosji, który zabił co najmniej pięciu specjalistów nuklearnych i spowodował wzrost poziomu promieniowania. Sprzeczne sprawozdania dotyczące incydentu zwiększyły obawy o potencjalne zatuszowanie.

Autorstwo: B
Na podstawie: CNN.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o