Eksperyment z wklejkami wideo na 3 tygodnie

Opublikowano: 14.11.2022 | Kategorie: Komunikaty, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1535

Dzisiaj (poniedziałek, 14 listopada) rozpoczynam badanie statystyczne z wklejkami wideo, ale najpierw podsumowanie ankiety…

Na pytanie „Który player wideo wolisz?”, udzielono 237 odpowiedzi. Z czego 18% głosowało za wklejkami wideo z YouTube, 59% za Invidious a 23% było to obojętne. Oznacza to, że 82% głosujących poparło lub akceptuje Invidious.

Invidious jest projektem, który wciąż się rozwija i jest doskonalony, dlatego należy spodziewać się w przyszłości coraz lepszego działania. Aktualnie po ostatniej aktualizacji Invidious przestały działać napisy i transkrypcja, ale błąd ten już im ktoś zgłosił i wkrótce go naprawią. Programiści Invidious chcą finalnie doprowadzić do powstania alternatywnej wersji YouTube, która będzie w pełni funkcjonalna (za wyjątkiem reklam).

A teraz o eksperymencie…

Dzisiaj wyłączyłem na tydzień wtyczkę Invidious, aby przeprowadzić test – chcę dowiedzieć się, jak wklejki z YouTube lub Invidious wpływają na wydajność naszego serwera oraz na odwiedzalność. Dlatego…

– od 14 listopada do 20 listopada będą wklejki YouTube

– od 21 listopada do 27 listopada będą wklejki Invidious

– od 28 listopada do 4 grudnia wklejki wideo będą dodawane tylko w nowych wpisach z kategorii „Audycje” i „Wideo”, a kategorie pozostałe będą ilustrowane obrazkami.

5 grudnia przeanalizuję wyniki i podejmę ostateczną decyzję ws. playerów wideo. Zależy mi na tym, aby oprócz odśmiecenia strony z reklam i bannerów z YouTube, playery wideo dobrze działały, a strona miała wyższą odwiedzalność. Ta ostatnia rzecz jest najważniejsza – zwiększanie zasięgu oznacza rozwój.

Niestety, mimo zdjęcia blokady naszego portalu przez ABW na przełomie lipca i sierpnia, wciąż nie udało nam się odzyskać dawnej odwiedzalności. Tylko przez kilka dni udało się przekroczyć magiczną granicę 10 000 unikalnych użytkowników dziennie (wtedy, gdy zaatakowano gazociągi NordStream), a licznik aktualnie waha się pomiędzy 8000 a 10 000 (średnio ok. 9000). Trzy miesiące blokady skutecznie odebrało nam ponad 2000 stałych bywalców (zapomnieli o portalu) i nie wiadomo jak ich odzyskać.

Przy okazji apel – jeśli znacie strony umożliwiające kopiowanie swych treści (np. na licencjach Creative Commons), proszę o wiadomość. Podobnie z filmami – znajdziecie gdzieś jakiś warty uwagi materiał wideo (wywiad, film dokumentalny, reportaż, etc.) – zaproponujcie publikację jego wklejki. Sam poszukuję takich treści codziennie, ale im więcej oczu, tym łatwiej je znaleźć. Jeśli zaś macie własnego bloga z ciekawymi treściami, możecie również udzielić naszemu portalowi zgody licencyjnej na ich republikację, wspierając tym samym nasz portal.

Maurycy Hawranek
Administrator WolneMedia.net

4

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. X3na 14.11.2022 20:58

  Administratorze, czy pomyślałeś o tym, aby był wybór playera?

  Są 2 scenariusze:

  1) W okienku z obrazkiem przed obejrzeniem 2 przyciski “play in YouTube” i “play in Invidious” + możliwe że kolejne alternatywne.

  2) Na dzień dobry ładowany jest któryś player i w ciasteczkach zapisywane który. Użytkownik ma możliwość wybrać inny (przez kliknięcie ikony lub wybór w menu) i będzie mu się ładował ten drugi.

  Takie rozwiązanie powinno zwiększyć dostępność. Ostatnio opuściłam jeden film (po angielsku) bo nie rozumiałam mężczyzny tam mówiącego – słysząc tylko jedną stronę dialogu film był bezużyteczny. Gdyby była ta opcja i była by widoczna bez szukania – włączyłabym napisy przez przełączenie na youtube.

  Teraz gdy będzie youtube – nie mam już linka do tamtego filmu – jak w tym serwisie szukać materiału sprzed tygodnia nie wiedząc w jakiej kategorii był?

  #DajLudziomWybór

 2. Admin WM 15.11.2022 06:51

  Są sprawy techniczne, których nie przeskoczę. Np. wymyśliłem, by domyślnie ładował się Invidious, i żeby po kliknięciu w link Invidious w iframe wgrał się player YouTube, ale okazało się to niewykonalne technicznie – ponieważ edycja wklejki z zewnętrznego serwera Invidious jest niemożliwa (nie mam wpływu na skrypty, mogę tylko wywoływać opcje w nich przewidziane). Muszę pomyśleć, czy da się to jakoś obejść. Alternatywą byłoby uruchomienie własnej instalacji Invidious, ale serwer mógłby tego nie wytrzymać.

  Jeśli znasz datę publikacji wpisu – szukaj po datach, tutaj link do wszystkich wpisów z 14 listopada (wystarczy podmienić datę):
  https://wolnemedia.net/2022/11/14/

  Jeśli poszukiwany przez Ciebie film był widoczny na stronie głównej u góry, to szukaj w kategoriach „Audycje” lub „Wideo”.
  https://wolnemedia.net/kategoria/audycje/
  https://wolnemedia.net/kategoria/wideo/

  Jeśli masz link do wideo z Invidious, wklej go do paska adresowego przeglądarki, a pojawi się. Można też zamienić w linku fragment adresu np. invidious.baczek.me na youtube.com – pozostała część linka jest identyczna dla Invidious i Youtube.

  Wklejki Invidous powrócą za tydzień. Możliwe, że do tego czasu naprawią błąd z napisami (nie wyłączyli ich z premedytacją, błąd im zgłoszono – pracują nad tym aktywiści-wolontaiusze, więc jest szansa, że potraktują to poważnie).

 3. X3na 15.11.2022 12:12

  > ponieważ edycja wklejki z zewnętrznego serwera Invidious jest niemożliwa (nie mam wpływu na skrypty, mogę tylko wywoływać opcje w nich przewidziane)

  Na własnym serwerze za niebagatela 900zł nie jest to możliwe? Dziwne, że podobne rzeczy mogę robić na serwerze znajomego za 60zł/rok… To jest sprawa z kategorii “nie chce mi się” / “nie umiem” niż z kategorii “nie jest to możliwe”. W ostateczności możesz podmieniać całego iframe – przyszło Ci to na myśl? Możesz też pobawić się opcją “display:none” – obiekty tak ostylowane bezpośrednio na tagu lub też mające dodany atrybut html hidden – nie są ładowane domyślnie. Skryptem przestawić na iframe invidious lub youtube’a atrybut hidden lub display:none/block i powinno nagle zacząć się dać.

  Poczytaj o atrybucie hidden w html5 po co został stworzony.

  > Jeśli poszukiwany przez Ciebie film był widoczny na stronie głównej u góry

  Tak, tam był widoczny, więc przeszukam. Dzięki za podpowiedź.

  > pracują nad tym aktywiści-wolontaiusze

  Jak słyszę słowo aktywiści to “nóż otwiera mi się sam w kieszeni”. (-; Polecam nie pisać nic o aktywistach bo to jest rak niesamowity a pisać tylko o wolontariuszach lub bezinteresownych działaczach. Aktywiści nie są bezinteresowni. Zbyt wiele złego czynili, czynią i będą czynić. Odpowiednim miejscem dla nich jest rakieta wystrzelona w RosKosmos.

  P.S. Zmień to “odblokować blokady” na “usunąć blokady”, “ominąć blokady”, ponieważ w tekście i na obrazkach masz masło maślane (dodatkowo na czerwonym tle).

  Edycja:

  Czy opcja 2 – wybór playera w menu też jest niemożliwy? W tym scenariuszu zmiana domyślnego playera występuje po przeładowaniu strony – nie trzeba robić zmian w locie w JS. Powinno być najprostsze do zakodowania. Wtedy pod wideo trzeba dać informację, ze player można zmienić z poziomu menu i że spowoduje to załadowanie filmu od nowa.

 4. Admin WM 15.11.2022 13:55

  „To jest sprawa z kategorii “nie chce mi się” ”

  To nie jest życzliwe doradzanie, ale złośliwe pomawianie o lenistwo. Lubię pomagać ludziom rozwiązywać ich problemy, ale mam alergię na zagrywki w stylu „bo ci się nie chce” (czyli wywoływanie poczucia winy w celu uzyskania pożądanego działania – trik stosowany często przez kobiety wobec mężczyzn). Dlatego zastanawiam się teraz, czy cię nie olać, bo nie podoba mi się twoja postawa.

  ZEWNĘTRZNY serwer z Invidious nie należy do mnie, ale do nieznanej mi osoby – korzystam z udostępnionych przez nią wklejek. Mogę wywoływać przewidziane w stylach Invidious opcje, ale nie mogę nanosić w nich zmian, bo nie mam dostępu do cudzego serwera.

  Kilka godzin temu, zanim napisałaś powyższy komentarz, wysłałem zapytanie do twórcy wtyczki, czy można zrobić przycisk na stronę włączający lub wyłączający wtyczkę dla danego użytkownika (jak wyłączy się, wtedy player YouTube nie zamieni się w Invidious). Ale teraz, po twoim komentarzu…

 5. X3na 17.11.2022 02:57

  Adminie, zauważasz tam ukośnik? Dlaczego cytujesz wybiórczo?

  W sytuacji gdy zapiszesz ciastko z informacją co kto wybrał – ładujesz stronę na nowo z wklejką youtube LUB invidious. Jest to proste w implementacji. Wstawiasz fragment wczytujący wklejkę youtube ALBO invidious (decyduje zawartość ciasteczka).

  Przycisk do zmiany playera (i przeładowania jednocześnie strony) może znajdoiwać się pod wideo lub w menu…

  Do zrobienia na WLASNYM SERWERZE w PHP lub też JS odczytujący ciastko i WSTAWIAJĄCY kompletną wklejkę YT lub invidious (proste, bo końcówka linka jest chyba taka sama) – metodą starą jak świat – document.write(…).

 6. Admin WM 17.11.2022 08:17

  Zleciłem wczoraj modyfikację wtyczki do Invidious, która doda przycisk w lewym dolnym rogu strony (aby na tabletach z wąskim ekranem trafił na niebieski pasek boczny a nie na treść artkułów) włączający i wyłączający Invidious. Ci, co wyłączą, będą mieli wideo z całym śmietnikiem reklamowo-bannerowo-linkowym oferowanym przez YouTube. Ci co włączą Invidious (opcja domyślna), będą mieli czyste playery bez śmieci.

  Mogłem zlecić dodanie przycisku pod wszystkimi playerami, ale to by nieestetycznie wyglądało.

  Modyfikacja będzie kosztowała 50 zł. Mam nadzieję, X3na, że skoro tak usilnie naciskałaś na tę modernizację, to pomożesz ją sfinansować darowizną (tytuł wpłaty – modernizacja wtyczki):
  https://wolnemedia.net/wesprzyj-wm/#4a

 7. X3na 17.11.2022 18:30

  > Zleciłem wczoraj modyfikację wtyczki do Invidious, która doda przycisk w lewym dolnym rogu strony (aby na tabletach z wąskim ekranem trafił na niebieski pasek boczny a nie na treść artkułów) włączający i wyłączający Invidious

  I to się chwali – dajesz ludziom prawdziwy wybór (nie tylko mi). Warto byłoby przemyśleć tutaj jakie jeszcze playery dodać w ramach tej wtyczki. w dzisiejszym zSYFryzowanym “demokratycznym” świecie przydałoby się coś co by robiło automatyczny reupload filmów z youtube gdzie indziej i odtwarzało z tego alternatywnego miejsca. Wiele filmów, gdyby nie to że zarchiwizowałam na dyskach, już bym ich nie obejrzała (“głosowanie” w youtube/google wykazało, że trzeba treść usunąć).

  Dobrze że opcja invidious będzie domyślna.

  W ramach tej opcji – pisałeś kiedyś że jest problem z X264 w którejś przeglądarce – można byłoby dodać we wtyczce by rekodowała do innego obsługiwanego formatu.

  > Mogłem zlecić dodanie przycisku pod wszystkimi playerami, ale to by nieestetycznie wyglądało.

  Wystarczy w menu lub na pasku bocznym. To w zypełności wystarczy dla osób, którym invidious nie działa.

  > Modyfikacja będzie kosztowała 50 zł. Mam nadzieję, X3na, że skoro tak usilnie naciskałaś na tę modernizację, to pomożesz ją sfinansować darowizną (tytuł wpłaty – modernizacja wtyczki)

  Nie, ponieważ jak widzisz sama potrafię programować i tą wtyczkę mogłabym napisać wiedząc jak zorganizowany jest kod strony. Na pewno inni wspomogą. W końcu ludzie płacą 3000zł miesięcznie i bagatela 900 zł na sam serwer. Chyba płacą na coś a nie na darmo, nie?

  Analiza wykonalności danej rzeczy i danie pomysłu też jest wkładem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.