Eksperyment Ascha a konformizm społeczny w erze covidowej

Opublikowano: 25.07.2021 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Liczba wyświetleń: 1162

Krótkie nagranie przybliżające temat słynnego eksperymentu Asha oraz innych eksperymentów badających poziom konformizmu normatywnego, czyli motywowanego lękiem przed odrzuceniem przez grupę lub pragnieniem bycia przez nią zaakceptowanym. Warto przypomnieć te badania w kontekście trwającej obecnie operacji „Covid”, której powodzenie zależy przecież w olbrzymim stopniu od stopnia uległości jednostek wobec presji społecznej. Warto też uświadomić sobie, że ten mechanizm działa w obie strony! Podczas niedawnej wizyty w Szczyrku, z radością rozglądałam się dokoła widząc, że prawie nikt nie nosi na twarzy tych szmat, knajpy są normalnie czynne, w środku siedzi pełno ludzi, wszyscy mają wywalone na obostrzenia, a policjanci udają, że niczego nie widzą. Bliska mi osoba relacjonowała też, jak to będąc niedawno w Międzyzdrojach, mimo dzikich tłumów na ulicach nie spotkała nikogo w masce. Z kolei w Kamieniu Pomorskim, gdy w jednej z pełnej po brzegi knajp pojawili się nowi „zamaskowani” klienci i rozejrzawszy się dokoła stwierdzili, że nikt z zebranych nie bawi się w ten cyrk z maskami i wszyscy mają głęboko gdzieś „dystans społeczny”, natychmiast zrobiło im się głupio i w popłochu ściągnęli maski z twarzy. Może to marna pociecha, takie małe niewiele znaczące „wysepki normalności”, ale w tej chorej rzeczywistości w jakiej przyszło nam żyć, każda taka wiadomość podnosi na duchu…!


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.